Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiejskim szkołom dalej do Internetu

2 października 2006

Tylko 61 proc. polskich nauczycieli korzysta podczas lekcji z komputera - ubolewa Komisja Europejska. Nauczyciele tłumaczą, że to z braku komputerów. Ogłoszony w piątek ranking komputeryzacji szkół stawia Polskę na jednym z ostatnich miejsc w UE.

W takich krajach jak Wielka Brytania, Dania czy Szwecja z komputerów korzysta podczas prowadzenia zajęć ponad 90 proc. nauczycieli. Na Łotwie i w Grecji tylko co trzeci nauczyciel. Średnia w UE to 74 proc.

Niemniej 95 proc. polskich szkół deklaruje, że korzysta w procesie dydaktycznym z komputerów, a 93 proc. ma dostęp do internetu.

Ale jeśli chodzi o odsetek szkół wyposażonych w internet szerokopasmowy (28 proc.), to Polska jest na przedostatnim miejscu, zaraz za Grecją (13 proc.).

46 proc. polskich szkół ma dostęp do internetu tylko dzięki mało wydajnym połączeniom telefonicznym (dial-up) - to pięć razy więcej, niż wynosi średnia w UE i najgorszy wynik wśród wszystkich krajów członkowskich. Średnio dwie trzecie szkół w UE ma szerokopasmowy internet.

W Polsce bardzo wyraźny jest podział na szkoły wiejskie, gdzie internet szerokopasmowy jest dostępny tylko w co piątej placówce i szkoły w dużych miastach (40 proc.).

Skargi nauczycieli na brak komputerów znajdują potwierdzenie w statystykach przedstawionych przez Komisję Europejską: w Polsce na stu uczniów przypada średnio 5,6 komputera podłączonego do internetu.

To oznacza, że jednym stanowiskiem komputerowym dzieli się w polskiej szkole mniej więcej 19 uczniów, zaś np. w Danii, Holandii, Luksemburgu, Norwegii czy Wielkiej Brytanii - jeden komputer przypada na 4-5 uczniów. Gorzej niż w Polsce jest tylko na Litwie, Łotwie i w Portugalii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę