Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej swobody dla powiatów w walce z bezrobociem

5 stycznia 2016
RPO prof. Irena Lipowicz chce, by powiaty miały większą swobodę w elastycznym reagowaniu na bezrobocie. Poprawę efektywności walki z bezrobociem zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Projekt założeń zmian w tej sprawie jest już gotowy.
Lipowicz oraz minister pracy i polityki społecznej wzięli udział w konferencji z okazji 15-lecia istnienia powiatów, która odbyła się w Sejmie. Minister mówił m.in. o potrzebie poprawy efektywności służb zatrudnienia.
W tym kontekście powiedział o opracowywanej w resorcie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt założeń zmian w tej ustawie pojawił się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ministerstwa. Celem nowych przepisów, jak mówił Kosiniak-Kamysz, będzie m.in. utworzenie z powiatowych urzędów pracy centrów aktywności zawodowej, a co za tym idzie - poprawa efektywności państwowych służb zatrudnienia.
"Naszym wspólnym zadaniem jest zmienić wizerunek, podejście powiatowych urzędów pracy. Jesteśmy otwarci na propozycje" - zwrócił się do uczestniczących w konferencji samorządowców Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, chciałby, aby zmiany weszły w życie od 2014 r.
Minister podkreślił, że reforma na rynku pracy powinna być zintegrowana ze zmianami w systemie pomocy społecznej; opowiedział się m.in. za powiązaniem Powiatowych Urzędów Pracy z Ośrodkami Pomocy Społecznej. Jako pole do współpracy z powiatami wymienił też przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Zapewnił, że - wbrew pojawiającym się czasem głosom - opowiada się za utrzymaniem powiatów.
Przed ministrem głos zabrała prof. Lipowicz, która zachęcała Kosiniaka-Kamysza, aby zostawił więcej swobody "w elastycznym reagowaniu na sytuację bezrobocia w powiecie". Przekonywała, że w czasach kryzysu każda złotówka przeznaczona na tworzenie nowych miejsc pracy musi być wydawana jak najrozsądniej.
RPO opowiedziała się też za pozostawieniem większej swobody samorządom w obszarze pomocy społecznej. Jej zdaniem samorządy powinny mieć także większą autonomię w dziedzinie przeciwdziałania alkoholizmowi, a także w dysponowaniu pieniędzmi dla osób niepełnosprawnych.
Za potrzebą większej autonomii w realizacji tzw. zadań własnych przez powiaty opowiedział się Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Jak mówił, ustawa powinna jedynie tworzyć ramy, a samorząd decydować o sposobie realizacji tych zdań.
Tymczasem, jak podkreślił Porawski, w dziedzinie oświaty i polityki społecznej na powiaty nałożony został "kaganiec", poprzez doprecyzowanie szczegółów dot. realizacji zadań własnych w ustawie i rozporządzeniach.
"Ci, co stanowią prawo, powinni wreszcie uwierzyć, że sami damy sobie radę, a nie wydawać wytyczne w postaci rozporządzeń, które wiążą nam ręce" - przekonywał Porawski.
Do przekształceń i lepszego zarządzania szpitalami powiatowymi zachęcał uczestników konferencji wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. "Jeśli ktoś wierzy w pomysły powrotu do budżetowej służby zdrowia, to chciałbym rozwiać te naiwności. Jesteście właścicielami swoich jednostek i musicie o nie dbać" - mówił.
Wiceminister zastrzegł jednak, że resort nie chciałby, aby jakikolwiek szpital w związku z decyzją o przekształceniach został zlikwidowany. "Jesteśmy gotowi do pomocy" - deklarował.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę