Więcej pieniędzy na aktywizację zawodową bezrobotnych
15 września 2012
Ponad 163 mln euro może trafić na dofinansowanie projektów mających na celu aktywizację bezrobotnych w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki. Zaproponowane przez resort rozwoju regionalnego zmiany w programie zatwierdził we wtorek rząd.
"Wprowadzenie zmian zostało poprzedzone konsultacjami z przedstawicielami wszystkich instytucji pośredniczących Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz było konsultowane w trybie roboczym z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Po podjęciu tej uchwały przez rząd zmieniona wersja dokumentu zostanie przekazana Komisji Europejskiej do zatwierdzenia" - poinformowało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
Pieniądze będą pochodzić z przesunięć w ramach programu Kapitał Ludzki. Środki przyznane przez Brukselę na jakiś cel mogą być przesunięte na realizację innego, o ile zgodzi się na to Komisja Europejska. Jak poinformował CIR, z ponad 163 mln euro, które mają zostać przesunięte na wspieranie aktywizacji bezrobotnych, 84 proc. środków będzie przeznaczone dla powiatowych urzędów pracy, przy czym przynajmniej połowa z nich powinna być wykorzystana do wsparcia młodych bezrobotnych.
Program Kapitał Ludzki składa się z 10 priorytetów, realizowanych zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym. Jest on finansowany w 85 proc. ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15 proc. ze środków krajowych. Całość kwoty, jaką przewidziano na realizację Programu w latach 2007-2013, to prawie 11,5 mld euro; wkład Europejskiego Funduszu Społecznego to ponad 9,7 mld euro, a reszta to środki krajowe.
Do strategicznych celów programu należy m.in. zwiększanie aktywności zawodowej oraz zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych i biernych zawodowo, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego, poprawa zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorstw do zmian zachodzących w gospodarce czy upowszechnienie edukacji społeczeństwa na każdym etapie kształcenia.