Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej niż wały...

16 sierpnia 2010
Są różne sposoby zagospodarowania bezpośrednio po zbiorach ścierniska z dużą ilością resztek pożniwnych. Jednym z nich jest pocięcie masy organicznej i pozostawienie jej na polu, co ma walory zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Mocną alternatywa dla służących do wszelkiego rodzaju mulczerów  i rozdrabniaczy stanowią wały nożowe MaxiCut duńskiej firmy Dal-Bo, oferowane przez firmę Anderwald z miejscowości Kadłub w Opolskiem. Ostatnio serię wałów tego typu uzupełnił największy model MaxiCut 600, o szerokości 5.8m

   


    Nowy trzysegmentowy, zaczepiany wał MaxiCut 600 dołączył do już oferowanych wałów zawieszanych MaxiCut 200 i 300, o szerokości 2 i 2,75m, które mogą pracować z tyłu lub z przodu ciągnika. Są to idealne maszyny do pierwszego zabiegu po zbiorze plonów i mogą być stosowane w wielu uprawach zostawiających obfite resztki, takich jak słonecznik, kukurydza, rzepa, czy tytoń. Największa maszyna z serii MaxiCut składa się z trzech bębnów o średnicy 610 mm i długości 2 m, wykonanych ze stali o grubości 7 mm, na których obwodzie umieszczonych jest 15 listew nożowych, w odstępach co 17 cm. Bębny, wyposażone w stalowe osie o przekroju 70mm i duże stożkowe łożyska toczne z podwójnymi uszczelnieniami, osadzone są na solidnej, wytrzymałej ramie zbudowanej z profili z drobnoziarnistej stali o grubości 10mm.
    Maszyna wymaga ciągnika o mocy od 150 KM, a jej zalecana prędkość robocza wynosi od 18 do 25 km/h, co w optymalnych warunkach pozwala osiągać wydajność od 10 do 14,5 ha/h. Wał waży 4,3 t, a po napełnieniu bębnów wodą- 6,1 t. Do transportu jest składany do szerokości 3 m i w standardzie ma koła jezdne z ogumieniem o rozmiarze 400/60x 15.5.
    Firma Dal-Bo specjalizuje się w produkcji wałów. Oprócz serii MaxiCut produkuje również typowe pierścieniowe wały doprawiające, a także gładkie na użytki zielone, będące też podstawą zestawów pielęgnacyjno-siewnych. Zależnie od modelu wały mogą być wyposażone w mechaniczny lub hydrauliczny system rówmnomiernego rozkładania masy na poszczególne sekcje, a także w hydrauliczny system dociążania sekcji bocznych. Duńska spółka dostarcza poza tym agregaty talerzowe i ścierniskowe. Oferująca sprzęt Dal-Bo firma Anderwald może pochwalić się znacznie szerszym asortymentem, obejmującym maszyny wielu renomowanych producentów, takich jak: Valtra, Bogballe, Pöttinger, Joskin, Weidemann, SaMasz, Brantner, Müthing, Junkkari i Mammut. W ograniczonym zakresie przedsiębiorstwo prowadzi dodatkowo również sprzedaż maszyn używanych.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę