Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej mrożonych warzyw

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja mrożonych warzyw w 2011 r., w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej, wyniosła 517 tys. t. i wzrosła o 2,4 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, oraz o 9,8 proc. wobec 2009 roku. Na zwiększenie krajowej produkcji mrożonek warzywnych z pewnością wpłynęły większe zbiory warzyw, uwarunkowane znacznie lepszymi czynnikami pogodowymi w porównaniu do lat wcześniejszych. Zdecydowanie silny wzrost produkcji widoczny był bowiem dopiero w drugiej połowie ubiegłego roku.

 Według GUS, w okresie od lipca do grudnia zakłady przetwórcze, o których mowa, wytworzyły 336 tys. ton mrożonych warzyw tj. aż o 7,6% więcej w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.
Niemniej należy zauważyć, że wzrost produkcji mrożonych warzyw obserwowany jest już od dłuższego czasu. Powołując się na dane IERiGŻ-PIB, można stwierdzić, że wolumen produkcji mrożonych warzyw w kraju od 2004 do 2010 roku zwiększył się aż o blisko 34 proc. Wynikał on przede wszystkim z rosnącego zapotrzebowania na mrożone warzywa na rynku krajowym. Wyraźnej tendencji wzrostowej w przypadku eksportu polskich mrożonek jednak się nie zauważa.
W 2011 roku, według Instytutu (Rynek Rolny, kwiecień 2012), łączna sprzedaż za granicę krajowych mrożonych warzyw wyniosła 329 tys. t, i była o 7 proc. niższa w porównaniu do roku poprzedniego. Niemniej należy oczekiwać, że w 2012 roku w wyniku wzrostu produkcji mrożonek, ich eksport wzrośnie. Z drugiej jednak strony hamująco na dynamikę jego wzrostu może oddziaływać gorsza sytuacja ekonomiczna w strefie Euro, która powodować może mniejszy popyt na mrożonki.
Obecnie na rynku europejskim, sytuacja jeśli chodzi o mrożone warzywa jest jednak dość stabilna.
Jak podaje Foodnews (nr 13/2012), za wyjątkiem słodkiej kukurydzy, nie ma aktualnie problemów z brakiem zapasów kluczowych mrożonych warzyw na rynku Unii Europejskiej. Ceny również są stosunkowo stabilne. Mrożone kalafiory z Polski kosztują 0,51-0,55 EUR/kg, cena mrożonych brokułów to 0,60-0,62 EUR/kg. Niemniej w ostatnich tygodniach zauważane było wzmożone zainteresowanie mrożonym groszkiem, co spowodowało pewne ożywienie w cenach. Ceny polskiego mrożonego groszku (II klasy w opakowaniach po 25 kg) według Foodnews kształtują się na poziomie 0,72 EUR/kg, wobec 0,65 EUR/kg w ostatnich tygodniach minionego roku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę