Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Więcej firm produkuje wieprzowinę wysokiej jakości

5 stycznia 2016
Już ponad 120 podmiotów bierze udział w Systemie Jakości Wieprzowiny PQS. Są wśród nich rolnicy i duże zakłady przetwórcze - poinformował prezes Związku "Polskie Mięso" Witold Choiński.
PQS (Pork Quality System), czyli System Jakości Wieprzowiny ma gwarantować, że mięso będzie mniej tłuste, łatwiejsze w obróbce kulinarnej, smaczniejsze. Rok temu rozpoczęła się kampania promocyjna współfinansowana z unijnych środków. Kampania, która ma zachęcać do kupowania takiego mięsa, będzie trwała w sumie przez 3 lata.
Produkcja w systemie jakości rozwija się dotąd powoli, choć do systemu przystępuje coraz więcej rolników i zakładów przetwórczych. Aby wytwarzać w systemie PQS, trzeba uzyskać certyfikat.
Rolnicy są tym zainteresowani produkcją wysokiej jakości mięsa wieprzowego, ale pociąga ona za sobą wyższe koszty i wymaga utrzymania przestrzegania określonego reżimu produkcji - od doboru odpowiednich ras poprzez karmienie zwierząt - do uboju - wyjaśnił Choiński.
Z badań wynika, że także konsumenci chcą kupować mięso wysokiej jakości. Jednak nie do końca wiedzą, co oznacza wysoka jakość i gdzie można kupić taką wieprzowinę. Kampania prowadzona przez Związek ma poinformować o zaletach tego mięsa, a także przekonać potencjalnych klientów, że warto je nabyć, choć jest ono droższe od "zwykłej" wieprzowiny o ok. 10-20 proc.
Choiński poinformował, że kampania informacyjna przynosi już rezultaty. W najbliższym czasie mięso ze znakiem PQS pojawi się w wielu mniejszych sieciach handlowych. Trwają też rozmowy z dwoma dużymi sieciami supermarketów - zaznaczył prezes.
Dodał, że supermarkety chcą sprzedawać wysokiej jakości wieprzowinę, ale nie chcą płacić za to mięso więcej niż za dostarczane luzem. Tymczasem mięso PQS jest produkowane w opakowaniach próżniowych, jednostkowych tak, by można było je od razu zidentyfikować - tłumaczył Choiński. Podkreślił, że mięso to musi być droższe nie tylko z tego powodu, ale także ze względu na wyższe koszty wytwarzania.
Według Związku "Polskie Mięso", produkcja w tzw. systemach jakości staje się niemal koniecznością. Wiele krajów nie chce już kupować słabej jakości mięsa, które zalewa rynek Unii Europejskiej. Rolnicy, żeby mieli gwarancję eksportu, muszą poprawić jakość mięsa. Np. w Niemczech w systemie jakości produkowane jest 90 proc. wieprzowiny.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę