FAMMU/FAPA podała, że według FAO, corocznie odnotowywany jest zarówno wzrost produkcji jak i handlu zagranicznego cebulą. Cebula jest warzywem uprawianym niemal na całym świecie - w zasadzie na palcach jednej ręki udałoby się policzyć kraje, w których warzywo to nie byłoby uprawiane czy konsumowane.
Jak wynika z najnowszych udostępnionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa roku 2011 światowe zbiory cebuli wyniosły 85,3 mln ton wobec 78,9 mln ton w roku 2010. Chiny to oczywiście największy, światowy producent tego warzywa z wielkością na poziomie 25 mln ton, a na drugim miejscu znajdują się Indie z wolumenem około 16 mln ton. Tym samym tylko te dwa wymienione powyżej kraje produkują łącznie niemal połowę globalnych zbiorów.
Kolejne miejsca na „cebulowej" liście producentów należą między innymi do Stanów Zjednoczonych - 3,3 mln ton, Iranu - 2,5 mln ton, Egiptu - 2,3 mln ton czy Turcji - 2,1 mln ton, Rosji - również 2,1 mln ton oraz Pakistanu - 1,9 mln ton. Średnioroczny poziom eksportu cebuli na świecie szacuje się na około 7 mln ton o łącznej wartości 3 mld USD. Co ciekawe corocznie wielkość ta odnotowuje stabilny wzrost, a globalny poziom eksportu w porównaniu z rokiem 2000 niemal podwoił się wobec roku 2011.
W przypadku światowego eksportu cebuli - prym wiedzie Holandia, która jest jednocześnie największym światowym importerem tego warzywa. Kolejne miejsca na liście eksporterów cebuli należą między
innymi do Indii, Chin czy Egiptu i Meksyku.