Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Widziane z Brukseli

5 stycznia 2016
Nowy Rok rozpoczął się dla branży rolniczej z prawdziwym hukiem. Nie był to jednak hałas wystrzeliwanych fajerwerków. Już w pierwszym tygodniu gruchnęła wiadomość o nowych unijnych przepisach, mających wejść w życie we wrześniu, które miałyby utrudnić produkowanie wędlin najpopularniejszą w Polsce metodą, czyli poprzez wędzenie.
Przez Polskę przeszła wielka burza, a fala niepokoju zalała zarówno producentów, jak i konsumentów. Według doniesień nowe przepisy wprowadzą rygorystyczne normy dotyczące zawartości substancji smolistych w produktach spożywczych. Największe wzburzenie wzbudził znany już wszystkim benzopiren, którego dopuszczalny poziom zawartości w produkcie miałby spaść z 5 do 2 mikrogramów na kilogram. Dla producentów oznaczałoby to dodatkowe wydatki na zmianę technologii i modernizację produkcji. Okazało się przy tym, że zachodni producenci nie będą mieli problemów z nowymi zasadami, ponieważ w tych krajach w większości do produkcji wędlin wykorzystuje się metodę suszenia lub dojrzewania mięsa. Koniec końców okazało się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Analizy i badania dowiodły, że większość polskich produktów spełnia nawet te wyśrubowane normy europejskie i nie zagraża zdrowiu. Ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje zorganizowanie cyklu szkoleń i konsultacji związanych z dostosowaniem aktualnie stosowanej technologii wędzenia do zmienionych wymagań.
W dniach 28-29 stycznia, nie zrażeni trudnościami związanymi z przetwórstwem mięsa, polscy młodzi rolnicy, wraz z kolegami z całej Europy, wzięli udział w II Kongresie Młodych Rolników, odbywającym się w Parlamencie Europejskim. W trakcie wizyty w Brukseli grupa odbyła także wiele ciekawych spotkań z ekspertami w dziedzinie rolnictwa m.in. w Komisji Europejskiej i Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej.
Kongres Młodych Rolników to bardzo dobra inicjatywa, umożliwiająca młodym gospodarzom zaprezentowanie swoich osiągnięć kolegom z całej Europy. To również doskonała okazja do wymiany doświadczeń z obszaru uprawy czy hodowli, ale także do dyskusji na temat założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 roku. Młodzi rolnicy to szansa na zmianę na europejskiej wsi. Ich entuzjazm, wiedza i zaangażowanie skutkują wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami, a takie wydarzenia jak Kongres pokazują, że wkład młodych rolników w rozwój nowych metod gospodarowania jest niebagatelny.
Organizatorzy i jury konkursu, który odbywał się podczas Kongresu, podkreślali różnorodność i nowoczesność projektów prezentowanych przez młodych rolników. Przedstawicielka z Polski, Agnieszka Jończyk, pokazała swoje gospodarstwo, gdzie zajmuje się hodowlą bydła, wdrażając jednocześnie innowacyjne rozwiązania. Dodatkowo współpracuje z pobliskim Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, realizując wspólnie z uczelnią program praktyk i dzieląc się doświadczeniem ze studentami.  Działa także w założonej przez siebie fundacji „Młody hodowca”.
Podczas panelu dyskusyjnego dotknięto kwestii trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się osoby chcące rozpocząć działalność rolniczą. Mimo specjalnych dopłat i innych preferencji, dotyka ich ograniczony dostęp do gruntu. Kongres potwierdza jednak, że pasja i zaangażowanie mogą przezwyciężyć wszystkie trudności i pokonać bariery. Możemy mieć pewność, że młodzi rolnicy zapewnią nam dostęp do prawdziwej, zdrowej żywności.

Jarosław Kalinowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę