OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Wicepremier Lepper na podsumowaniu konkursu Wójt Roku

20 lutego 2007

W sobotę, 17 bm. w Nałęczowie, w pałacu Małachowskich rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs WÓJT ROKU 2006 – ogłoszony przez redakcje audycji rolnych programu 1 TVP.

Konkurs odbywa się pod patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Andrzeja Leppera.

Pierwsze miejsce zdobyła wójt gminy Kleszczów w woj. łódzkim Kazimiera Tarkowska.

Nagrodę – statuetkę w postaci podkowy z różą, wykutą przez kowala – artystę Romana Czernieca – wręczył wicepremier Andrzej Lepper. Gratulując finalistom, szef resortu rolnictwa powiedział m.in.: „...organizowany konkurs to święto polskiego samorządu i polskiej wsi. Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej szanse i środki, z których mogą skorzystać gminy są inne, nieporównanie większe. Ale nadal wszystko zależy od ludzi. Ludzi, którzy się poświęcają i pracują dla społeczności lokalnej.”

Tytuł WÓJTA ROKU przyznają telewidzowie, wybierając w systemie audiotele najlepszego wójta z listy 10. kandydatów wyłonionych przez kapitułę konkursu.

W tym roku byli to: Jerzy Adamski – Dydnia, woj. podkarpackie; Marian Buras – Morawica, woj. świętokrzyskie; Ryszard Giszczak - Raciąż, woj. mazowieckie; Ryszard Gliwiński – Zamość, woj. lubelskie; Mariusz Grygieńć – Szypliszki, woj. podlaskie; Ryszard Guzik – Gorlice, woj. małopolskie; Andrzej Pulit – Skarbimierz, woj. opolskie; Andrzej Stróżyński – Dopiewo, woj. wielkopolskie; Jerzy Szydłowski – Lelów, woj. śląskie; Kazimiera Tarkowska – Kleszczów, woj. łódzkie.

Szóstą edycję konkursu wygrała jedyna kobieta – Kazimiera Tarkowska, która urząd sprawuje już od 15. lat. Gmina Kleszczów, na której znajdują się kopalnie Węgla Brunatnego i Elektrownia Bełchatów, jest dziś najbogatszą gminą w Polsce. Ale jak powiedziała Kazimiera Tarkowska – największe dochody, pochodzące z przemysłu wydobywczego skończą się w 2015 roku, w momencie wyczerpania się złóż węgla brunatnego. „...dziś najważniejsze dla gminy to tak dobrze zagospodarować pieniądze, aby służyły one w przyszłości, gdy węgla już nie będzie”.

Większość środków w tegorocznym budżecie gminy Kleszczów przeznaczono na modernizację szkół, budowę nowej hali sportowej oraz drogi.


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę