aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiatraki nie przeszkadzają

27 września 2012
Z sondażu przeprowadzonego przez Polskie Stowarszyszenie Energetyki Wiatrowej we współpracy z instytutem badawczym GfK Polonia wynika, że   mieszkańcy miejscowości, w pobliżu których zlokalizowane są farmy wiatrowe deklarują wysokie poparcie dla rozwoju tej technologii pozyskiwania energii.
Badanie zrealizowano w pięciu miejscowościach położonych na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak informuje PSEW aż 92% uczestników sondażu zadeklarowało poparcie dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przy czym za dalszym rozwojem energetyki wiatrowej w swoim regionie opowiedziało się 78% biorących udział w badaniu. 72% respondentów wyraziło nawet chęć, aby ich województwo było kojarzone z energetyką wiatrową.

Natomiast według 63% uczestników badania obecność farm wiatrowych na terenie gminy wpływa pozytywnie na jej rozwój gospodarczy (20% respondentów nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi). Z kolei na pytanie czy obecność farm wiatrowych pozytywnie wpływa na komfort życia mieszkańców na terenie gminy, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 61% uczestników badania. Zdania w tym przypadku nie miało 18% badanych.

Według zaś  70% respondentów turbiny wiatrowe mają pozytywny wpływ na krajobraz. Przeciwnego zdania było 11% badanych, a 20% określiło go jako neutralny. To szczególnie interesujący wynik w kontekście popularnych zarzutów, że turbiny wiatrowe szpecą krajobraz.  

Sondaż odniósł się także do kwestii lokalizacji farm wiatrowych. Zdaniem 75% osób, które wzięły udział w badaniu, turbiny wiatrowe znajdujące się na terenie ich gminy są zlokalizowane w odległości zapewniającej odpowiedni komfort życia osobom mieszkającym w ich sąsiedztwie. Przeciwnego zdania było 17% respondentów, a 8% nie potrafiło tego ocenić.

Wyniki badania pokazują, że Polacy przekonują się do energetyki wiatrowej – mówi Krzysztof Prasałek, prezes PSEW. – Wydaje się jednak, że w tej materii jest jeszcze duża praca do wykonania. Jeśli klimat dla inwestycji wiatrowych się poprawi, postawimy zdecydowanie na nową technologię i będziemy uważnie wsłuchiwać się w głos lokalnych społeczności, to deklarowane poparcie dla rozwoju energetyki wiatrowej ma szansę jeszcze sporo wzrosnąć.     

Dane uzyskane w ramach sondażu potwierdzają także wyraźną prawidłowość zarejestrowaną na podstawie przeprowadzanych dotąd podobnych badań. Pozytywne opinie na temat energetyki wiatrowej wyrażają z reguły te gminy, w których już zlokalizowano farmy wiatrowe, natomiast wady i obawy związane z ich obecnością wskazywane są głównie przez te gminy, na terenie których inwestycje wiatrowe nie zostały jeszcze zrealizowane.POWIĄZANE

Jak informuje Krajowa Rada Producentów Drobiui Pasz, największy producent jaj ko...

Największy producent mięsa drobiowego w Ukrainie, firma MHP, poszerza swoją bezp...

Rada Europy (EU) przyjęła wczoraj konkluzje w sprawie wzmocnienia konkurencyjnoś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę