aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiara w rolnika

1 czerwca 2004

Premier Marek Belka ma nadzieję, iż większość z 1,5 mln rolników, którzy wystąpili o numery rejestracyjne dla swoich gospodarstw, zdąży złożyć wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie z funduszy UE.

O swoich nadziejach premier mówił na wczorajszym spotkaniu z rolnikami w Łowiczu. - Do tej pory około 1,5 mln gospodarstw rolnych wystąpiło o numery rejestracyjne, a wnioski o dopłaty bezpośrednie wypełniło i złożyło pół miliona osób - powiedział Belka. Uzyskanie numeru rejestracyjnego gospodarstwa warunkuje ubieganie się o dopłaty bezpośrednie. - Spodziewamy się, że znakomita większość tych, którzy zgłosili się po numery rejestracyjne zdąży z wnioskami do 15 czerwca. Robimy wszystko, aby ludziom uświadomić, jak to się robi, pomagamy wypełniać wnioski - dodał. Premier jest przekonany, że z każdym rokiem będzie rolnikom łatwiej je wypełniać.

Obecny na spotkaniu minister rolnictwa Wojciech Olejniczak nie wierzy, aby polscy rolnicy nie chcieli skorzystać z tej formy pomocy. Jego zdaniem, jeśli wykorzystane zostaną w 100 proc. dopłaty bezpośrednie, czy też fundusze strukturalne to "będziemy mieli mandat, aby walczyć o większe kwoty". - Komisja europejska jest gotowa z nami na ten temat rozmawiać, ale pod jednym warunkiem, że wykażemy iż potrafimy to wszystko wykorzystać - zaznaczył.
Belka dodał, iż nie należy mówić o niewykorzystaniu pieniędzy z UE, bo trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż pieniądze, które "przychodzą na wieś" w istocie zasilają polską gospodarkę. - Rolnik jest tu pośrednikiem, bo wydaje te pieniądze na dobra konsumpcyjne, inwestycje. To są pieniądze, które dodatkowo ożywiają polską gospodarkę - przekonywał rolników premier.

Belka wraz ministrem Olejniczakiem będąc w Łowiczu zwiedził m.in. jedną z najnowocześniejszych w Polsce spółdzielni mleczarskich. Spółdzielnia w ostatnich latach wydała na modernizację zakładu 80 mln zł, z czego 2 mln pochodziło z funduszy europejskich.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

W czwartek Parlament Europejski udzielił absolutorium Komisji, wszystkim agencjo...

Główny Lekarz  Weterynarii poinformował o złożeniu do Światowej Organizacji Zdro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę