Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje obecnie konkurs na film kwalifikujący do udziału projekcie WIANO . Jego celem jest wyłonienie najlepszych kandydatów do udziału w projekcie WIANO w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie realizowanym w ramach programu Fundacji Orange
W konkursie może brać udział osoby w wieku od 13 do 18 lat, które w ramach zgłoszenia zadeklarują gotowość do uczestnictwa w projekcie, w tym w warsztatach odbywających się w dn. 7-8 marca oraz w kolejnych etapach projektu: pracy w terenie, przygotowaniu własnego filmu i wystawy we współpracy pracownikami PME.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 23 lutego 2015 r. Wybranych zostanie 24 laureatów. Zostana oni zaproszeni do udziału projekcie WIANO realizowanym w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie realizowany w ramach programu Fundacji Orange. Podczas uczestnictwa w warsztatach 7-8 marca zostaną wyposażeni w kompetencje niezbędne do realizacji własnego – wspólnego filmu oraz wystawy WIANO, która zostanie zaprezentowana w dn. 23-30 maja w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Projekt WIANO to refleksja nad współczesnym rozumieniem „posagu na dorosłość”. Wstępem do projektu jest konkurs na filmy prezentujące motywacje kandydatów do uczestnictwa w projekcie. W dalszym etapie projekt zakłada wspólne twórcze działania grup młodzieży w wieku 13-18 lat – realizację filmów i wystawy ukazujących temat wchodzenia w dorosłość z ich perspektywy.
Filmy nakręcone przez młodzież zostaną wykorzystane jako istotny element wystawy i zestawione z obiektami muzealnymi m.in. ze skrzyniami wiannymi i ich zawartością. Skrzynie wianne w polskiej kulturze tradycyjnej były symbolem „wyprawki na dorosłość” dla dziewcząt.
- W naszym projekcie będziemy poszukiwać ich współczesnego odpowiednika zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Wystawa będzie miała swój odpowiednik online zawierający współczesne animacje wybranych eksponatów, odnośniki do filmów, zdjęć i archiwaliów – informuje Muzeum Etnograficzne w Warszawie .
Młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach filmowych, kulturoznawczych i poświęconych projektowaniu wystaw. Na zakończenie projektu organizatorzy planują spotkania z szerszym gronem młodzieży skłaniające do interpretacji wystawy i dyskusji na temat współczesnego momentu przejścia w dorosłość i niezbędnego na tym etapie „wyposażenia”.
Celem tych działań jest zachęta do kreacji i wyrażania własnego zdania poprzez język sztuki, zobrazowanie na wystawie przemian społecznych ważnych dla młodych ludzi, osób z nimi pracującym, rodziców; wykorzystanie nowych technologii jako medium służącego do atrakcyjnego prezentowania ważnych treści kulturowych; współkształtowanie „obrazu pokolenia”.
5941748
1