KOLEJNE PROGRAMY PROMUJĄCE UNIJNE OWOCE I WARZYWA
Komisja Europejska zaaprobowała 19 nowych programów wspierających produkty rolne na unijnym rynku. W sumie koszt wszystkich programów oszacowano na 60,6 mln euro, z czego 30,3 mln euro (jak zawsze 50% wartości) pokryte zostanie przez Komisję Europejską. Programy będą miały miejsce w 14 krajach unijnych, a czas ich trwania to średnio 2-3 lata. (…)
WYMIANA HANDLOWA UE - CHINY
Zarówno Chiny jak i kraje Unii Europejskie są czołowymi graczami na światowym rynku owocowo-warzywnym. Unia Europejska to tuż za Stanami Zjednoczonymi, ale jednak przez Chinami, drugi co do wielkości eksporter owoców i warzyw na świecie. Unia Europejska to największy światowy importer produktów ogrodnictwa przed Stanami Zjednoczonymi i Japonią. Produkcja owoców i warzyw w Chinach to obecnie około 1/3 globalnej produkcji na świecie, a w przypadku produkcji jabłek udział ten wynosi 43%, dla gruszek zaś 45%. (…)
HISZPANIA NIE CHCE LIBERALIZACJI UMOWY HANDLOWEJ Z MAROKIEM
Cały czas na podpisanie oczekuje umowa pomiędzy Unią Europejską a Marokiem, która miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2011. Nowelizacja polega przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do unijnego rynku dla marokańskich produktów. Ratyfikowanie nowej umowy wstrzymywane jest przez protesty hiszpańskich producentów, zdaniem których zwiększenie kwot importowych znaczne wpłynie na ich rodzimy rynek owocowo warzywny – głównie chodzi o silną konkurencję cenową marokańskich produktów.