Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiadomość

20 sierpnia 2009


"PSL obsadziło swoimi ministerstwo rolnictwa i podległe mu agencje. Teraz bierze się za spółki należące do instytutów naukowych: weterynarii, sadownictwa czy kwiaciarstwa" - tak zaczyna się obszerny artykuł zamieszczony we wczorajszym, czwartkowym wydaniu z 20 sierpnia br. "Gazety Wyborczej".

Autorka artykułu uściśla, że tym razem, przy rozdawaniu posad, chodzi o stanowiska w radach nadzorczych zakładów doświadczalnych, przekształconych w latach 90. w spółki prawa handlowego. W wytłuszczonym fragmencie artykułu przeczytać można następujące zdanie: "Praktyka jest taka: wiceminister rolnictwa - Artur Ławniczak wzywa dyrektora instytutu i mówi kogo zatrudnić w radzie nadzorczej". Dyrektorzy są zastraszeni, boją się mówić pod nazwiskami i nieoficjalnie niemal wszyscy przyznają, że nigdy wcześniej nie spotkali się z czymś takim. Ławniczakowi zarzucają mobbing, nepotyzm i nadużywanie stanowiska służbowego.

Autorka przypomina, iż ponad rok temu pisała, jak PSl "porządkuje" rządowe agencje i spółki podległe ministrowi rolnictwa. Na miejsca zwalnianych urzędników mieli wchodzić ludzie związani z PSL, m.in. syn posła Stanisława Żelichowskiego, brat marszałka Jarosława Kalinowskiego i brat Eugeniusza Kłopotka. Ludowcy mieli się tłumaczyć, że nie mogą dyskryminować swoich rodzin, a minister Marek Sawicki zarzucał autorce artykułu "rasizm polityczny".

Co na to ministerstwo?  Na oficjalnej stronie internetowej resortu można przeczytać:

"Oświadczenie podsekretarza stanu w MRiRW Artura Ławniczaka;

W związku z dzisiejszą publikacją dotyczącą obsady zarządów i rad nadzorczych w instytutach i spółkach nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oświadczam, że przypisane mi działania nie miały miejsca. Informuję, że wszelkie działania związane z wyznaczaniem przez Ministra osób do Rad Nadzorczych spółek, utworzonych przez nadzorowane jednostki badawczo-rozwojowe, odbywają się zgodnie z Wytycznymi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 stycznia 2008 r. wydanymi na podstawie art. 34 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 24, poz. 199 z późn. zm.). Takie wytyczne zostały opracowane, gdyż Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wielokrotnie zwracała uwagę na wzmocnienie nadzoru w stosunku do jednostek podległych w szczególności z zakresu gospodarowania mieniem. Obecność pracowników MRiRW lub jednostek podległych w Radach Nadzorczych spółek, utworzonych w nadzorowanych Instytutach jest skutecznym i powszechnie stosowanym elementem sprawowania nadzoru. Minister ustawowo sprawuje nadzór nad jednostkami badawczo - rozwojowymi, natomiast utworzone przez te jednostki spółki (funkcjonujące w oparciu o majątek Skarbu Państwa i w oparciu o KSH) są de facto pozbawione nadzoru ze strony MRiRW. Z punktu widzenia sprawowania skutecznego nadzoru nad majątkiem państwowym, będącym w posiadaniu utworzonych spółek, obecność przedstawicieli nadzorującego Ministra w ich organach nadzorczych jest konieczna. Analogiczna sytuacja ma miejsce w spółkach należących do Skarbu Państwa, gdzie w organach nadzorczych zasiadają przedstawiciele reprezentujący Skarb Państwa.

Ponadto pragnę oświadczyć, że od kwietnia bieżącego roku, po zmianie zakresu obowiązków w ramach ścisłego Kierownictwa Resortu omawiane zagadnienia nie należą do moich kompetencji."


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę