Ptak_Waw_CTR_2024

Wiadomość

16 sierpnia 2009
W tym roku może upaść rekordowa liczba stacji paliw. Niezależni  operatorzy notują spadki sprzedaży. Nie stać ich na inwestycje, które  pozwoliłyby im przetrwać.
Według najnowszych danych Urząd Regulacji Energetyki wydał w I  półroczu 400 koncesji na handel paliwami. To ponad 40-proc. więcej niż  w analogicznym okresie 2008 r. i 30 proc. mniej niż w całym ubiegłym  roku.
Ten wynik nie pokazuje rzeczywistego obrazu rynku. W tym samym czasie  bowiem przestało działać aż ponad 300 stacji, w zdecydowanej  większości należących do właścicieli prywatnych.
W tym roku bardzo wielu firmom paliwowym powstałym w latach 1998?1999  wygasają przyznane na dziesięć lat koncesje na handel paliwami.  Krzysztof Romaniuk, dyrektor w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu  Naftowego (POPiHN), twierdzi, że wiele firm nie wystąpi o przedłużenie  pozwoleń na obrót paliwami ciekłymi. Eksperci spodziewają się, że do  2013 roku zniknie ponad 1000 stacji.
Na pogorszenie sytuacji właścicieli stacji wpływ mają trudne warunki  rynkowe, które nie dają wystarczających zysków, aby sfinansować  rosnące wymogi ekologiczne. Zgodnie z przepisami do końca 2012 roku  wszystkie stacje muszą posiadać odpowiednio zabezpieczone zbiorniki  paliwowe i instalacje monitorujące szczelność. To nierzadko wydatek  ponad 100 tys. zł.
Według Marka Pietrzaka, prezesa Stowarzyszenia Niezależnych Operatorów  Stacji Paliw, przedsiębiorcy działający poza większą siecią notują  duże spadki sprzedaży. Bez kredytu firmy nie podołają takiemu  obciążeniu, za uzyskanie pożyczki jest niemożliwe - wyjaśnia POPiHN.  Stacjom, które nie wykonają niezbędnych modernizacji, od 2013 roku  będzie odbierana koncesja.
Wielu przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę i nastawiło się na  działanie tylko do tego terminu. Ci, którym kończy się wcześniej  koncesja, często nie występują już nawet o nową - tłumaczy Krzysztof  Romaniuk.
Analitycy przekonują, że rynek stacji w Polsce jest wciąż nienasycony.  Będzie ubywać prywatnych stacji, ale pojawią się nowe, głównie sieciowe.
Według POPiHN w Polsce działa 6727 stacji, z czego połowa należy do  niezależnych właścicieli. Szacuje się, że w szarej strefie, bez  koncesji, może funkcjonować nawet 1000. Do tego dochodzi ponad 6300  sprzedających autogaz.


POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę