Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wiadomość

11 sierpnia 2009

Na wczorajszym, 11 sierpnia br., posiedzeniu rządu ministrowie przyjęli rozporządzenie w sprawie programu "Owoce w szkole" w roku szkolnym 2009/2010, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Program "Owoce w szkole", podobnie jak "Szklanka mleka" polegać ma na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w szkołach. Program jest jakby odpowiedzią na inicjatywy podejmowane w innych krajach Unii Europejskie, w których rodzice i nauczyciele z przerażeniem obserwowali nabieranie przez dzieci nawyków bardzo złego żywienia się. W automatach i szkolnych sklepikach królowały i nadal królują chipsy, coca-cola, słodycze i gumy do żucia. Brakowało zdrowego jedzenia w postaci choćby produktów zawierających wapń czy witaminy. Teraz ma się to zmienić wraz z podawaniem fundowanych przez państwo szklanek mleka i owoców.

W nadchodzącym nowym rokiem szkolnym rząd zaplanował pomoc dla uczniów klas I-III, czyli dla ponad 1 mln dzieci. Budżet programu wynosi 12,2 mln euro, z czego środki krajowe to 3 mln euro, a UE - 9,2 mln euro. Produkty zakwalifikowane do dystrybucji do szkół to: jabłka, gruszki, marchew, rzodkiewki, słodka papryka, ogórki, soki owocowe i warzywne. Organizacją i wdrożeniem programu zajmie się Agencja Rynku Rolnego.

Program "Owoce w szkole" ma ukształtować wśród dzieci nawyki żywieniowe, polegające na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Chodzi także o podniesienie świadomości społecznej, jeśli chodzi o zdrowe żywienie, walkę z nadwagą, czy zachorowania na choroby cywilizacyjne. Program pomoże ponadto zapobiec spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.

W ramach programu realizowane będą także działania towarzyszące. Chodzi o działania ukierunkowane na wzbogacenie wiedzy dzieci na temat owoców i warzyw za pośrednictwem specjalnych stron internetowych czy zorganizowanych wycieczek do gospodarstw rolnych lub pracy w ogrodzie.

Z całą pewnością trzeba przyklasnąć wczorajszej decyzji rządu. Oby tylko przebiegowi programu nie towarzyszyły takie kłopoty, jakie kilka miesięcy temu mieli mleczarze, którzy długo musieli czekać na pieniądze za dostarczone "szklanki mleka".


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę