Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warzywa zamiast słodkich przekąsek

3 grudnia 2015
Specjaliści oraz organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia, systematycznie donoszą o szybko rosnącej liczbie dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Jak podkreślają eksperci kampanii „Pora na pomidora…”, jednym z rozwiązań problemów związanych z nadwagą oraz otyłością wśród najmłodszych jest zachęcenie ich do spożywania na co dzień większej ilości warzyw i owoców oraz zastąpienia nimi słodkich i słonych przekąsek.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie wynika, że w grupie 13-latków co czwarty polski uczeń ma problem z otyłością Częstymi przyczynami przyrostu masy ciała ponad wytyczone normy są m.in.: brak wiedzy na temat prawidłowych wielkości porcji posiłków, niestosowanie się do ogólnych zasad racjonalnego żywienia czy niedostateczna aktywność fizyczna lub jej brak.
Jak możemy przeciwdziałać nadwadze i otyłości u najmłodszych? Już w okresie dzieciństwa powinniśmy zadbać o właściwą dietę malca. Pierwsze 3-7 lat życia to czas, w którym rodzice czy opiekunowie kształtują prawidłową postawę żywieniową dziecka. Pamiętajmy, że nawyki ukształtowane w młodym wieku będą przez niego powielane także w życiu dorosłym.
Dzięki racjonalnemu planowaniu codziennej diety oraz ilości spożywanych porcji mamy pewność, że organizm naszej pociechy będzie zużywał dostarczoną energię na swoje bieżące potrzeby, a nie odkładał ją w postaci tkanki tłuszczowej.
 – Jeśli wprowadzimy regularność posiłków, łatwiej nam będzie kontrolować napady tzw. wilczego głodu u naszych pociech. Warto zatem zadbać o prawidłowe nawyki, by w przyszłości były one naturalnymi zachowaniami i nauczyć dziecko m.in. jedzenia bez pośpiechu. Pamiętajmy, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie – powinno być zjedzone do godziny od momentu wstania, natomiast kolacja – około trzech godzin przed snem. Dodatkowo, wyeliminujmy lub przynajmniej ograniczmy podjadanie między posiłkami oraz pokażmy maluchom, że słodycze można zastąpić zdrowymi przekąskami, czyli warzywami i owocami  – mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”.

Warto systematycznie, ale nie za często, kontrolować masę ciała dziecka. Gdy pojawią się niepokojące sygnały – nie starać się odchudzić dziecko samodzielnie. Dobrze jest skonsultować stan jego zdrowia ze specjalistą, który pomoże zdiagnozować błędy żywieniowe, będące przyczyną problemów i dobierze odpowiednią dietę.

– Pamiętajmy, że jedzenie nie może być ani nagrodą, ani karą. Nie należy nagradzać najmłodszych batonikiem czy dodatkową porcją deseru. Z drugiej strony, gdy mamy do czynienia z dzieckiem otyłym, nie można dopuścić, by dziecko traktowało nowy sposób żywienia jako karę. Dobrze, by rodzice w tym czasie również dostosowali się do zaleceń dietetyka i wspierali swoje dziecko w zrzuceniu zbędnych kilogramów – radzi Alicja Kalińska.
W ramach IV edycji kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” zaplanowano działania skierowane zarówno do dzieci, jak i ich opiekunów: warsztaty warzywno-owocowe we współpracy z wybranymi przedszkolami oraz szkolenia dla kadry szkolnej w kilku miastach Polski, które poprowadzi specjalista ds. żywienia.
Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę