Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warzywa, które leczą

8 stycznia 2009
Gdy za oknami zawieje i mróz dobrze jest, jak radzą lekarze, pić gorącą herbatę, najlepiej z sokiem owocowym, np. malinowym lub miodem. W żadnym razie nie należy raczyć się herbatą z „prądem”,  bo to może tylko zaszkodzić – po wyjściu na świeże, zimne powietrze  alkohol we krwi wywołuje kurczenie się naczyń krwionośnych i w efekcie szybciej może doprowadzić do ochłodzenia, przemrożeń i martwicy skóry. Dobroczynny wpływ na nasze organizmy ma nie tylko sok malinowy i miód, o czym przekonują badania dr. Dean’a Ornish’a z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco oraz prof. Richarda Beliveau z laboratorium medycyny molekularnej  Uniwersytetu w Montrealu.

Okazuje się, że jest liczna grupa warzyw, która „leczy” i zapobiega najgroźniejszym chorobom cywilizacyjnym. Różne warzywa zawierają różne leczące związki antyrakowe. Mało tego, jak wynika z obserwacji i badań poczynionych przez prof. Beliveau przeciwnowotworowa dieta potrafi w niektórych przypadkach z powodzeniem zastąpić niezwykle przykrą  w doznaniach chemioterapię.
Królem warzyw jest czosnek, który hamuje rozwój w każdym organizmie komórek  częstych nowotworów, takich jak rak prostaty, okrężnicy, piersi i mózgu. Równie zbawienny wpływ ochronny na wymienione organy ma por, młoda cebula, brukselka, kapusta włoska i głowiasta, jarmuż, kalafior i cebula.  
O tym, że  jakość i rodzaj diety wspomaga leczenie  w chorobach nowotworowych świadczą nie tylko pojedyncze obserwacje wybranych przypadków, lecz jak się okazuje także  badania epidemiologiczne. Zauważono na przykład, że Japonki, nader chętnie spożywające warzywa i w mniejszej ilości mięso nawet gdy zapadną na raka piersi żyją kilka lat dłużej, niż Amerykanki czy Europejki. W grupie najbardziej zalecanych przez lekarzy warzyw „leczących” są także buraki, brokuły, pióropusznik strusi, szpinak, szparagi, rzepa, cykoria czerwona, kapusta modra i seler.
Jest też druga strona medalu – niektóre warzywa mogą, jak wynika z badań kanadyjskich i amerykańskich uczonych, sprzyjać rozwojowi komórek nowotworowych. Taki pomidor ogranicza co prawda wzrost komórek rakowych mózgu i prostaty ale wzmaga w przypadku raka okrężnicy, płuc i piersi. Niekorzystny też wpływ na chorych na raka okrężnicy, mózgu i płuc ma rzodkiewka. Pomaga jednak przy chorobach piersi i prostaty.
Jedno jest pewne - polscy ogrodnicy mają pole do popisu – na nieprzenawożonej ziemi mogą wyhodować zdrowe, przeciwrakowe, poszukiwane na europejskich stołach warzywa. I tak trzymać.

POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę