Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warto wspierać lokalne inicjatywy!

21 lutego 2015
Stowarzyszenie „Przyszłość Naszych Dzieci” powstało w 2008 roku z inicjatywy grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci mieszkających na terenie małej wiejsko-miejskiej gminy Mogielnica, którzy postanowili podjąć wspólną walkę o przyszłość swoich pociech. W chwili obecnej skupia 23 podopiecznych w wieku od 3 do 25 lat obciążonych różnego rodzaju niepełnosprawnością (zarówno ruchową, jak i intelektualną) lub nieuleczalnymi chorobami. Stowarzyszenie zasięgiem swoich działań obejmuje również dzieci i młodzież niepełnosprawną pochodzącą ze wsi usytuowanych w obrębie powiatu grójeckiego.
Podstawowym celem działania Stowarzyszenia jest stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi  jego niepełnosprawnych podopiecznych oraz zminimalizowanie ryzyka pogłębienia się ich niepełnosprawności. Głównym działaniem, na którym koncentruje się życie Stowarzyszenia jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży dostępu do bezpłatnej rehabilitacji oraz terapii. Każdy podopieczny w zależności od wskazań medycznych może skorzystać z zajęć rehabilitacji ruchowej oraz terapii integracji sensorycznej, czy logopedycznej. Stowarzyszenie podejmuje inicjatywy z zakresu edukacji, sportu i turystyki o charakterze integracyjnym czy też edukacja lokalnej społeczności w zakresie tolerancji i umiejętności współżycia z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki temu, że od początku istnienia Stowarzyszenia udaje się nam nieprzerwanie realizować zajęcia rehabilitacyjno-terapeutyczne dla naszych podopiecznych, nasze dzieci mogą pochwalić się konkretnymi osiągnięciami w sferze psycho-ruchowej – mówi Prezes Stowarzyszenia, Agnieszka Juścikowska i dodaje – Nie byłoby to możliwe bez wsparcia osób, firm i instytucji, które doceniły nasze starania i zdecydowały się przekazać Stowarzyszeniu fundusze pozwalające na sfinansowanie konkretnych inicjatyw.
Dzięki nieprzerwanej kontynuacji projektu u większości podopiecznych możemy zauważyć konkretne efekty – podkreśla Dorota Łyczko, mama 17-letniego Patryka cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce, pełniąca jednocześnie funkcję koordynatora projektu. – Mój syn, dzięki regularnej rehabilitacji jest w stanie samodzielnie przejść krótki odcinek trzymając się poręczy i dużo sprawniej porusza się na wózku.
Takich przykładów jest więcej. Chociażby 5-letnia Marysia cierpiąca na achondroplazję (potocznie znaną jako karłowatość), po dwóch latach intensywnej rehabilitacji i terapii zaczęła sama chodzić i coraz lepiej mówi. W przypadku rodzeństwa Bartka (3) i Oli (8) dotkniętego niedosłuchem w stopniu znacznym, zauważalna jest poprawa mowy a tym samym zdolności komunikacyjnych. 5 letni Wojtuś z Zespołem Downa, po roku pracy z logopedą i terapeutką SI (integracji sensorycznej) zaczyna wymawiać krótkie słowa i sylabizować, jest też w stanie dłużej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu.
Urszula Kępka, Wiceprezes Stowarzyszenia i jednocześnie mama 22 letniej Asi z porażeniem mózgowym mówi – „Jeśli nasza organizacja zmuszona byłaby przerwać swoją działalność, to większość dotychczasowych podopiecznych najprawdopodobniej zaprzestałaby rehabilitacji. Na terenie gminy, czy powiatu takich możliwości i w takim zakresie niestety nie ma. Oznaczałoby to, że znów każda rodzina w osamotnieniu zostanie z tym problemem. Z własnego doświadczenia wiem, że bez rehabilitacji moje dziecko nie potrafiłoby nic. Cały czas dążymy do tego, aby Asię jak najbardziej usamodzielnić. Bez stałego usprawniania córka nie zjadłaby sama posiłku, nie umyła się, nie mówiłaby, nie zgłaszała potrzeb fizjologicznych itd. Nie wyobrażam sobie, aby Asia nie była teraz rehabilitowana. Znaczyłoby to, że wszystko to co udało się nam do tej pory wypracować poszłoby na marne.”
„Jeśli chodzi o dalsze plany działania, to oczywiście obejmują one w pierwszej kolejności  kontynuację zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych.” – mówi Agnieszka Juścikowska - Poza tym marzy nam się wprowadzenie zajęć z hipoterapii i dogoterapii, ponieważ nie od dziś wiadomo, że kontakt ze zwierzęciem ma zbawienny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Koń i sposób w jaki się porusza daje zupełnie nowe i nieosiągalne w innych metodach terapeutycznych możliwości pracy z niepełnosprawnym dzieckiem. Natomiast dogoterapia pozwala na eliminację agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji i poprawę samooceny. Oczywiście te plany nie będą mogły być zrealizowane jeśli nie uda nam się pozyskać odpowiednich środków finansowych.
Rodzice podopiecznych Stowarzyszenia głęboko wierzą, że kontynuacja działań rehabilitacyjno-terapeutycznych zapewni szansę na większą samodzielność ich dzieci i lepsze zaadaptowanie się w społeczeństwie, zmniejszy ryzyko problemów emocjonalnych i pogłębiania się problemów zdrowotnych wynikających z niepełnosprawności, a przede wszystkim pozwoli na utrzymanie dotychczas osiągniętych efektów.
Działania rehabilitacyjno-terapeutyczne prowadzone są w ramach projektu pod nazwą „Ćwicząc ciało i umysł patrzę z nadzieją w przyszłość”, na który organizacja stara się pozyskiwać środki z różnych źródeł, w tym także z darowizn przekazywanych w czasie corocznej akcji 1%.
Działalność Stowarzyszenia finansowana jest z darowizn pozyskanych od indywidualnych darczyńców oraz dotacji przyznanych przez różnego rodzaju instytucje i fundacje. Środki te całkowicie przeznaczane są na działalność statutową . Tak Zarząd Stowarzyszenia, jak i członkowie organizacji,  wykonują swoje obowiązki  w 100% społecznie. W obecnie sytuacji w naszym kraju  pozyskanie jakiejkolwiek kwoty na cele charytatywne,  szczególnie  dla takiej małej organizacja jak nasza jest bardzo trudne. Tym większą satysfakcją dla naszego Stowarzyszenia była decyzja Fundacji Monsanto, która doceniając nasze wysiłki zdecydowała się wesprzeć finansowo nasze działania. Otrzymana pomoc  pozwoliła na sfinansowanie zajęć rehabilitacyjno-terapeutycznych przez kolejne pół roku, a tym samy pozwoliła zachować ciągłość zajęć rehabilitacyjnych naszych dzieci. Dzięki wsparciu Fundacji Monsanto niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia mogą przez sześć kolejnych miesięcy brać udział w zajęciach, które niewątpliwie wpłyną pozytywnie na ich stan psycho-fizyczny i utrwalenie dotychczas osiągniętych umiejętności.
Jesteśmy organizacją, która pomaga dzieciom powracać do zdrowia. Każdy z Was może wesprzeć naszych podopiecznych przekazując swój 1%. To nic nie kosztuje a naszym dzieciom może bardzo pomóc!
Informacja o Stowarzyszeniu - www.przyszloscnd.org
KRS 0000302339
Nasze konto:
Bank Pekao SA, O/Grójec - 55 1240 0566 0111 1001 0432 67973

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę