Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warszawa chce być siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego

27 sierpnia 2012
W Genewie trwa pierwsze spotkanie zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego, na którym ustalone mają zostać kryteria wyboru miasta - siedziby Funduszu. Ubiega się o to Warszawa, lecz ma pięciu konkurentów.
Zielony Fundusz Klimatyczny (Green Climate Fund - GCF) powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. Przewiduje się, że do 2020 r. wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie co najmniej 100 mld dolarów.
Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby GCF z niemieckim Bonn, Mexico City, Windhoek w Namibii, New Songdo City w Korei Południowej oraz szwajcarską Genewą. Po ustaleniu w Genewie kryteriów i metodologii wyboru, zarząd GCF musi podjąć decyzję jeszcze w tym roku, tak aby mógł przedstawić do zatwierdzenia wybraną siedzibę podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ na przełomie listopada i grudnia w Doha - poinformowało Ministerstwo Środowiska.
Przedstawicielem Polski w zarządzie GCF jest wiceminister środowiska Beata Jaczewska. W jej ocenie, Warszawa ma bardzo dobre warunki do konkurowania z innymi miastami, a przez kolejne tygodnie Polska i jej stolica będą obecne ze swoją ofertą w najważniejszych miejscach, gdzie prowadzi się negocjacje klimatyczne.
"Zależy nam, żeby o klimat i środowisko dbać wszędzie i solidarnie. Polska jest przykładem udanej transformacji społecznej, politycznej, gospodarczej i ekologicznej. Chcemy się podzielić naszymi pozytywnymi doświadczeniami z innymi krajami, przede wszystkim z krajami rozwijającymi się. Dlatego wspieramy kandydaturę Warszawy i działanie GCF. Wiemy, że konkurenci są bardzo silni, ale już samo uczestnictwo Polski i Warszawy w procesie wyboru pozwoli nam na zaprezentowanie naszych walorów i aktywnej postawy w kwestii działań na rzecz ochrony klimatu" - powiedziała Jaczewska.
Jak podkreśliło ministerstwo środowiska, na spotkaniu w Genewie delegacja Warszawy z wiceprezydentem Michałem Olszewskim wskazuje na zalety miasta, m.in. jego dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania czy rozwiniętą infrastrukturę. Według władz Warszawy, miasto nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne, ale oferuje też stabilny system gospodarczy i bankowy czy bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF.
"Uważam, że Warszawa jest najlepszym miejscem do zlokalizowana tego typu instytucji, nie tylko z uwagi na dogodne warunki życia i poziom bezpieczeństwa, ale również z uwagi na aktywność władz miasta w zakresie polityki ochrony klimatu i zachowania dziedzictwa przyrodniczego. Działamy aktywnie również w tym zakresie na arenie międzynarodowej w ramach współpracy pomiędzy innymi metropoliami w Eurocities i C-40 Cities oraz w gronie sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów" - podkreślił Olszewski.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę