Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Warmińsko-mazurskie: Bez strat truskawek i malin

5 stycznia 2016
Plantacje truskawek i malin na Warmii i Mazurach nie ucierpiały podczas zimy i zbiory tych owoców miękkich zapowiadają się dobrze - poinformował Stanisław Bawół z Ośrodka Doradztwa Rolniczego (ODR) w Olsztynie.

Dodał, że obecnie plantacjom może zagrażać brak deszczu i szkodniki.
Producenci truskawek i malin z Warmii i Mazur należą do tych, których plantacje nie zniszczyły zimowe mrozy. Jak podał pod koniec kwietnia Główny Urząd Statystyczny (GUS), w niektórych rejonach Polski, zwłaszcza południowo-zachodniej i centralnej, straty w plantacjach truskawek są znaczące i mogą mieć niekorzystny wpływ na przyszłe ich plonowanie.
Jak podkreślił Stanisław Bawół, plantatorzy owoców miękkich na Warmii i Mazurach mogą spodziewać się plonów na poziomie z lat ubiegłych a tegoroczne zbiory zależą od zabiegów, jakie oni podejmą, czyli nawożenia i nawodnienia w plantacjach pod osłonami.
Dodał, że krzaki truskawek już kwitną, najszybciej kwitnienie przebiega na plantacjach osłoniętych, czyli pod foliami i włókniną, gdzie kwiaty pojawiły się już na blisko połowie roślin. Truskawki z tych upraw pojawią się na rynku w połowie kwietnia.
Jak zaznaczył, plantatorzy najbardziej obawiają się obecnie niesprzyjających warunków atmosferycznych. "Na otwartych plantacjach jest już sucho i jeśli w najbliższym czasie nie spadnie deszcz, to hodowcy będą musieli nawadniać uprawy" - podkreślił. Jeszcze innym zagrożeniem są szkodniki - różne gatunki przędziorka, które mogą spowodować duże straty w uprawach.
Plantacje truskawek na Warmii i Mazurach zajmują powierzchnię 1 tys. ha, plantacje malin 460 ha a porzeczki czerwone i czarne uprawia się na powierzchni 585 ha. Zagłębie truskawkowe stanowią powiaty: olecki, ełcki i gołdapski oraz bartoszycki, ostródzki, elbląski, braniewski i lidzbarski.
Udział Polski w produkcji truskawek w Unii Europejskiej wynosi 20 proc. Polskie plantacje zajmują powierzchnię 50 tys. ha. W 2011 roku zebrano 150 tys. ton tych owoców.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę