MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Wakacje na wsi

4 sierpnia 2003

Co czwarty statystyczny mieszkaniec krajów Unii Europejskiej korzysta z agroturystki. W Polsce na razie kilkanaście procent obywateli odpoczywa w gospodarstwach wiejskich, a zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu sukcesywnie rośnie – powiedział Stanisław Legutko z Akademii Rolniczej w Krakowie, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu VI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej.

Tegoroczna giełda odbywała się tradycyjnie w obiektach Akademii Rolniczej i zgromadziła ponad 80 wystawców z całej Polski, a także ze Słowacji, Ukrainy i Francji. Prezentowano krajową i zagraniczną ofertę agroturystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem kwater, specjalności kulinarnych czy regionalnych atrakcji, między innymi z zakresu rękodzieła ludowego.

Cisza i spokój

Według Stanisława Legutki, coraz wyraźniej widać spadek zainteresowania turystyką masową i światowy trend do odchodzenia od spędzania wolnego czasu w miejscach hałaśliwych i ludnych. Coraz więcej urlopowiczów pragnie odmiany od pełnego pośpiechu i stresu życia w mieście, szuka więc spokoju, ciszy, pięknych widoków i czystego otoczenia.

Dzisiejszy wypoczynek na wsi zasadniczo różni się od znanych jeszcze sprzed dwudziestu, trzydziestu lat „wakacji u chłopa” czy „wczasów pod gruszą”. Wczasowicze oczekują nowocześnie wyposażonych kwater, smacznego i urozmaiconego wyżywienia przyrządzanego z naturalnych produktów oraz propozycji atrakcyjnego spędzania czasu.

Warto pamiętać, że zróżnicowanie usług agroturystycznych pod kątem potrzeb poszczególnych grup turystów jest podstawą specjalizacji i utrzymania wysokiego standardu produktu turystycznego. Samo gospodarstwo powinno być położone w atrakcyjnej okolicy, mieć budynki w dobrym stanie technicznym i pomieszczenia o wysokim standardzie oraz teren i urządzenia do wypoczynku na powietrzu, a także spełniać wymogi przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwa. Z kolei „agroturystyczna gmina” musi się charakteryzować ciekawą zabudową, mieć połączenia komunikacyjne, trasy wycieczkowe, infrastrukturę handlową i usługową oraz dostęp do służby zdrowia.

Pomoc dla rolników

Dużą pomoc pieniężną dla agroturystyki zaplanowano do 2006 r. w programie SAPARD, realizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po akcesji do Unii aktywizacja terenów wiejskich będzie wspierana z funduszy strukturalnych w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz sektorowych programów operacyjnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju.


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę