Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Wakacje na wsi

4 sierpnia 2003

Co czwarty statystyczny mieszkaniec krajów Unii Europejskiej korzysta z agroturystki. W Polsce na razie kilkanaście procent obywateli odpoczywa w gospodarstwach wiejskich, a zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu sukcesywnie rośnie – powiedział Stanisław Legutko z Akademii Rolniczej w Krakowie, który przewodniczył komitetowi organizacyjnemu VI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej.

Tegoroczna giełda odbywała się tradycyjnie w obiektach Akademii Rolniczej i zgromadziła ponad 80 wystawców z całej Polski, a także ze Słowacji, Ukrainy i Francji. Prezentowano krajową i zagraniczną ofertę agroturystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem kwater, specjalności kulinarnych czy regionalnych atrakcji, między innymi z zakresu rękodzieła ludowego.

Cisza i spokój

Według Stanisława Legutki, coraz wyraźniej widać spadek zainteresowania turystyką masową i światowy trend do odchodzenia od spędzania wolnego czasu w miejscach hałaśliwych i ludnych. Coraz więcej urlopowiczów pragnie odmiany od pełnego pośpiechu i stresu życia w mieście, szuka więc spokoju, ciszy, pięknych widoków i czystego otoczenia.

Dzisiejszy wypoczynek na wsi zasadniczo różni się od znanych jeszcze sprzed dwudziestu, trzydziestu lat „wakacji u chłopa” czy „wczasów pod gruszą”. Wczasowicze oczekują nowocześnie wyposażonych kwater, smacznego i urozmaiconego wyżywienia przyrządzanego z naturalnych produktów oraz propozycji atrakcyjnego spędzania czasu.

Warto pamiętać, że zróżnicowanie usług agroturystycznych pod kątem potrzeb poszczególnych grup turystów jest podstawą specjalizacji i utrzymania wysokiego standardu produktu turystycznego. Samo gospodarstwo powinno być położone w atrakcyjnej okolicy, mieć budynki w dobrym stanie technicznym i pomieszczenia o wysokim standardzie oraz teren i urządzenia do wypoczynku na powietrzu, a także spełniać wymogi przeciwpożarowe oraz bezpieczeństwa. Z kolei „agroturystyczna gmina” musi się charakteryzować ciekawą zabudową, mieć połączenia komunikacyjne, trasy wycieczkowe, infrastrukturę handlową i usługową oraz dostęp do służby zdrowia.

Pomoc dla rolników

Dużą pomoc pieniężną dla agroturystyki zaplanowano do 2006 r. w programie SAPARD, realizowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Po akcesji do Unii aktywizacja terenów wiejskich będzie wspierana z funduszy strukturalnych w ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz sektorowych programów operacyjnych w ramach Narodowego Planu Rozwoju.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę