MERCOSUR1
TSW_XV_2025

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy opracowaną przez resort gospodarki informacje  prezentującą  działania  podejmowane  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

I. Działania podejmowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

1) W dniu 19 marca 2014 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem u dzików afrykańskiego pomoru świń.
Umożliwiono przemieszczenia świń do rzeźni za pośrednictwem miejsc  przeznaczonych do prowadzenia działalności nadzorowanej w zakresie skupu świń oraz miejsc przeznaczonych na targi, które znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami w związku z występowaniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń u dzików.
2) W dniu w dniu 19 marca 2014 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.
Na ww. obszarach umożliwiono ubój świń na użytek własny.
3) W dniu 19 marca br. na stronie MRiRW i Głównego Lekarza Weterynarii udostępnione zostały Wytyczne w sprawie stosowania przepisów dotyczących produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego na obszarach objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem na terytorium Polski przypadków ASF u dzików. Zgodnie z tym wytycznymi mięso wieprzowe pochodzące z obecnie obowią zującej na terytorium RP strefy objętej ograniczeniami nie musi być specjalnie znakowane ani poddawane obróbce.
4) W Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii oraz w Centrum Zarządzania Kryzysowego MRiRW utworzono telefoniczne punkty kontaktowe oraz adres e-mailowy do kontaktów w sprawie ASF.
5) W dniu 18 marca 2014 r. podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt w Brukseli, przyjęto decyzję, która ograniczy obszar objęty ograniczeniami. Będzie on obejmować w województwie podlaskim w powiecie sejneńskim gminy Giby i Sejny wraz z miastem Sejny, w powiecie augustowskim gminy Lipsk i Płaska, w powiecie białostockim gminy Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo, w powiecie sokólskim gminy Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka i Szudziałowo.
Ww. decyzja wejdzie w życie w dniu 31 marca 2014 r. 
6) Przygotowany zostanie Program Bioasekuracji obejmujący strefy objęte ograniczeniami. Program ten będzie dotyczył działań, które muszą być podjęte, aby właściwie zabezpieczyć gospodarstwa zajmujące się hodowlą świń przed dostępem zwierząt wolno żyjących, w szczególności dzików, które mogą być rezerwuarem wirusa ASF.
7) W ramach kontroli populacji dzików na obszarach objętych ograniczeniami, polowania i odłowy zwierząt łownych są przeprowadzone po uzyskaniu zgody powiatowego lekarza weterynarii.
2
II. Działania w celu uruchomienia wsparcia rynku wieprzowiny W dniu 29 marca 2014 r. planowane jest opublikowanie rozporządzenia Komisji
Europejskiej określające nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny w Polsce.
Rozporządzenie to wejdzie w życie następnego dnia. Zgodnie z postanowieniami ww. rozporządzenia producentowi rolnemu, który był posiadaczem świń pochodzących z obszarów dotkniętych ograniczeniami weterynaryjnymi w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, i sprzedał je w okresie od 26 lutego do 25 maja 2014 r. przysługuje wsparcie finansowe.
Rekompensaty dla producentów rolnych będą przysługiwały za dostarczone do ubojni świnie z terenów, które obejmowały:
A. W okresie od 26 lutego do 28 marca 2014 r.: powiat sejneński, w powiecie augustowskim gminę Płaska, gminę Lipsk, gminę Sztabin, powiat sokólski, w powiecie białostockim: gminę Czarna Białostocka, gminę Supraśl, gminę Zabłudów, gminę Michałowo, gminę Gródek, powiat hajnowski, powiat bielski, powiat siemiatycki, powiat łosicki, powiat bialski wraz z miastem Biała Podlaska, powiat włodawski.
B. Od 29 marca do 25 maja 2014 r.: w powiecie sejneńskim: gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny, w powiecie augustowskim: gminę Lipsk i gminę Płaska, w powiecie białostockim: gminę Czarna Białostocka, gminę Gródek, gminę Supraśl, gminę Wasilków i gminę Michałowo, w powiecie sokólskim: gminę Dąbrowa Białostocka, gminę Janów, gminę Krynki, gminę Kuźnica, gminę Nowy Dwór, gminę Sidra, gminę Sokółka i gminę Szudziałowo (wyłącznie województwo podlaskie).
Wsparcie finansowe (rekompensaty) będzie udzielane do świń o masie od 50 kg oraz macior o masie od 160 kg. Wsparcie to określono na poziomie 35,7 euro/100 kg masy tuszy. W przypadku tusz o masie powyżej 100 kg wsparcie będzie ograniczone do 35,7 euro/tuszę. W przypadku tusz poniżej 100 kg poziom wsparcia będzie odpowiednio redukowany. Producenci chcący uzyskać wsparcie będą składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego. W celu udokumentowania posiadania i sprzedaży świń wnioskodawcy będą zobligowani do przedstawienia kopii faktur sprzedaży świń oraz świadectw zdrowia i pozwoleń na przemieszczanie świń objętych fakturami.
Wniosek dotyczący uruchomienia dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny jest przez Komisję Europejską nadal analizowany. Komisja wskazała, że na bieżąco monitoruje sytuację rynkową pod tym kątem.
Uruchomienie mechanizmu tworzenia rezerw strategicznych Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił z wnioskiem do Ministra Gospodarki
o rozpoczęcie tworzenia rezerw strategicznych w grupie asortymentowej mięso i produkty mięsne (informacje szczegółowe mają klauzurę niejawną) w oparciu o surowiec pochodzący z obszarów objętych ograniczeniami. Zgodnie z wydanymi decyzjami Ministra Gospodarki
Agencja Rezerw Materiałowych prowadzi skup trzody chlewnej z przeznaczeniem do użycia w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb obywateli.
Agencja Rezerw Materiałowych do 26 marca br. skupiła następujące ilości półtusz wieprzowych z przeznaczeniem na rezerwy strategiczne:
· Ubojnia Zwierząt Zbigniew Rytel, Podgórze k/Łomży – 8 988 szt. półtusz;
· Zakłady Mięsne ŁAGROM sp. z o. o. – 908 szt. półtusz.
Trzody chlewnej z obszaru objętego ograniczeniami w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim skupiono obecnie 36 534 szt. (stan na 28.03.2014 r.).


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę