Pracownicy Cukrowni "Żnin" od wielu tygodni protestujący przeciwko planom likwidacji ich przedsiębiorstwa przez Krajową Spółkę Cukrową czasowo zawiesili strajk okupacyjny.
Wstępnym porozumieniem zakończyły się prowadzone od dłuższego czasu negocjacje między komitetem protestacyjnym a zarządem KSC.
- Pojawiła się propozycja, by w budynkach Cukrowni "Żnin" z wykorzystaniem obecnego personelu prowadzić susz lucerny. Na razie jednak owa oferta jest mało konkretna, dlatego trudno mi się wypowiadać na jej temat. Ponieważ w tym tygodniu mają odbyć się kolejne negocjacje, czasowo zawiesiliśmy strajk okupacyjny - powiedział Leszek Kujawa, wiceprzewodniczący zakładowej "Solidarności".
Pracownicy Cukrowni "Żnin" prowadzili akcję protestacyjną od czasu, gdy na początku kwietnia Krajowa Spółka Cukrowa SA ogłosiła decyzję o wygaszeniu w tym roku produkcji w zakładzie. Trzykrotnie prowadzono głodówkę, odbyły się marsze ulicami miasteczka i pikiety pod siedzibą zarządu Spółki w Toruniu. Załoga cukrowni domagała się przedłużenia istnienia zakładu przynajmniej do końca roku. Zdaniem pracowników, przeprowadzenie jeszcze jednej kampanii buraczanej miało pozwolić łagodnie przestawić cukrownię na inny rodzaj produkcji. Na to jednak nie zgadzał się zarząd KSC, w opinii którego kolejny rok działalności Cukrowni "Żnin" mógł zagrozić bytowi całej spółki.
- Po wielu tygodniach negocjacji mamy wreszcie wstępny konsensus. Dziewiętnastu pracowników Cukrowni "Żnin" zdecydowało się skorzystać z pakietu dobrowolnych odejść, dla wszystkich pozostałych zapewnione jest zatrudnienie. Staramy się przeprofilować zakład, rozmawiamy z inwestorami i rzeczywiście susz lucerny jest jedną z alternatyw - powiedział nam Łukasz Wróblewski, rzecznik prasowy KSC. Według oferty koncernu, do momentu zmiany profilu działalności Cukrowni "Żnin" część z zatrudnionych tam osób zostanie czasowo przeniesiona do innych tego typu zakładów na terenie województwa, m.in. do Janikowa. Pozostali zaś znajdą zatrudnienie w utworzonych na bazie Cukrowni "Żnin" magazynach. - Prowadzimy intensywne prace, by jeszcze w tym roku ten przeprofilowany zakład w Żninie mógł zacząć funkcjonować - zapewnił nas Łukasz Wróblewski z KSC.
Krajowa Spółka Cukrowa podjęła decyzję o zamknięciu w tym roku obok Cukrowni "Żnin", także zakładów "Borowiczki" i "Sokołów" w woj. mazowieckim oraz "Klemensów" w woj. lubelskim.