W Warszawie zorganizowano międzynarodową konferencję podsumowującą zmiany w rolnictwie od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wynika z niej, że polscy rolnicy i przetwórcy dobrze wykorzystali swoją szansę we Wspólnocie.
Na konferencji stwierdzono, że nastąpiło ożywienie produkcji w polskim przemyśle spożywczym. Od 2003-go roku sprzedaż w tym sektorze zwiększała się o 6-7 procent rocznie. W ciągu pierwszych dwóch lat członkostwa w Unii zwiększyła się wartość polskiego eksportu rolno-spożywczego. W trzecim roku dodatnie saldo wyniosło 2 i 8 dziesiątych miliarda euro. Nie towarzyszył temu równie dynamiczny eksport.
Z analiz wynika, że polski przemysł spożywczy jest konkurencyjny na rynku europejskim. Integracja wymusiła uzyskanie światowego poziomu technologicznego.
Konferencja odbywa się na dwa tygodnie przed opublikowaniem przez Komisję Europejską dokumentu, w którym zostaną określone projektowane zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej. Prawdopodobne jest, że w następnym półroczu - za prezydencji francuskiej - zostaną ograniczone środki na Wspólną Politykę Rolną.
W konferencji uczestniczyła unijna komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi Marianne Fischer Boel, polski minister rolnictwa Marek Sawicki oraz przewodniczący komisji do spraw rolnictwa Parlamentu Europejskiego Neil Parish. Byli także eurodeputowani z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.