biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

W warmińsko-mazurskim rolnicy koszą zboża ozime

3 sierpnia 2013
W woj. warmińsko-mazurskim, z tygodniowym opóźnieniem w stosunku do reszty kraju, rozpoczęły się żniwa. Na razie rolnicy koszą zboża ozime - poinformowano PAP w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Olsztynie (W-M ODR).

Opóźnienie żniw w regionie w stosunku do innych rejonów kraju nie jest niczym szczególnym, to wynik uwarunkowań klimatycznych Warmii i Mazur - podaje W-M ODR.
Na razie rolnicy koszą przede wszystkim zboża ozime: rzepak, jęczmień, a w niewielkim stopniu także pszenicę i pszenżyto oraz żyto.
Jak wynika z poniedziałkowego meldunku żniwnego przygotowanego przez specjalistów Ośrodka Doradztwa Rolniczego najwięcej skoszono na razie ozimego jęczmienia (41,6 proc. zasiewów) oraz ozimego rzepaku (35 proc. zasiewów). Żniwa trwają przede wszystkim w południowych powiatach regionu, tj. okolicach Działdowa, Nidzicy, czy Nowego Miasta Lubawskiego.
Z danych przekazanych PAP przez ODR wynika, że w sumie w woj. warmińsko-mazurskim zasiano jesienią 274,3 tys. ha zbóż ozimych, z czego najwięcej pszenicy (141,7 tys. ha) i pszenżyta (80,2 tys. ha).
W powiatach północnych i wschodnich koszenie zbóż ozimych rozpocznie się, o ile będzie sprzyjająca pogoda, za kilka dni.


POWIĄZANE

Eksport produktów mleczarskich do Kuwejtu – wymagania sanitarne dla USA i Polski...

W Europie wzrosty, w Polsce – rekordowy spadek cen energii o ponad 13 EUR/MWh, c...

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę