Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

W USA spadnie produkcja mleka

24 sierpnia 2012
Jak podali analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej, niekorzystny przebieg warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych przyczynia się do silnego obniżenia plonowania kukurydzy i w rezultacie prawdopodobnego spadku jej produkcji. Według prognoz USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w sezonie 2012/2013 zbiory kukurydzy w USA będą o około 13 proc. niższe niż w poprzednim sezonie.
Spowodowało to gwałtowny wzrost cen ziarna, zarówno na rynkach terminowych, jak i kasowym.
Ostatnie deszcze poprawiły nieznacznie sytuację na rynku roślin oleistych, niemniej i w tym przypadku oczekuje się spadku zbiorów soi i produkcji śruty sojowej.
Według USDA powyższe wpływa i będzie wpływało w 2013 r. na wzrost kosztów pasz. W rezultacie już w sierpniu br. odnotowano wyższe uboje krów mlecznych. Ich pogłowie w 2012 r. szacowane jest na 9,215 mln sztuk (jeszcze w lipcu br. szacunki wskazywały na 9,230 mln sztuk), zaś w 2013 r. na 9,110 mln sztuk.
Susza przełoży się także na spadek wydajności mlecznej krów. W konsekwencji produkcja mleka w USA w 2012 r. wyniesie około 90,7 mld litrów (spadek o 0,7 mld l wobec prognozy lipcowej), zaś w 2013 r. - 90,2 mld litrów.
Jeżeli przyjąć, że prognozy konsumpcji mleka w USA w drugiej połowie 2012 r. i 2013 r. pozostaną niezmienione, wymusi to spadek eksportu przetworów mleczarskich (USA należą do 7 największych eksporterów artykułów mlecznych na świecie).
To oczywiście nie pozostanie bez wpływu na światowe ceny przetworów mleczarskich. Wprawdzie już wcześniej przewidywano, że koniec 2012 r. przyniesie poprawę koniunktury na globalnym rynku mleka, niemniej ostatnie wydarzenie w USA sprawiają, że polepszenia sytuacji cenowej można spodziewać się wcześniej.
Pierwsze sygnały ożywienia widoczne były już w sierpniu br. Według danych USDA w połowie bieżącego miesiąca w portach Oceanii ceny masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły o prawie 5 proc. wobec lipca br. do odpowiednio 2700-3150 USD/t oraz 2750-3100 USD/t. Mleko pełne podrożało o około 2 proc. do 2700-3100 USD/t, zaś ceny serów typu Cheddar utrzymały się na poziomie z końca lipca br.
Na poprawę sytuacji na rynku mleka wskazują także wyniki aukcji kontraktów terminowych, organizowanych przez nowozelandzką Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. Podczas ostatniej z nich (15 sierpnia br.), umocniły się notowania wszystkich przetworów mleczarskich. Ceny odtłuszczonego i pełnego mleka w proszku w kontrakcie październikowym zwiększyły się o ponad 7 proc. wobec końca lipca br. do odpowiednio 2973 USD/t i 2861 USD/t. Jeszcze większe zmiany odnotowano w przypadku maślanki i proszku - wzrost o 12,3 proc. do średnio 2565 USD/t.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę