Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, wg danych KE, po prawie dwóch miesiącach wzrostów, w drugim tygodniu lipca na rynku UE średnia cena wieprzowiny uległa obniżce o 1,4 proc. Było to spowodowane głównie spadkami cen w krajach, będących największymi unijnymi producentami tego rodzaju mięsa, m.in.: w Danii, Niemczech oraz w Holandii.
Na rynku duńskim i niemieckim ceny w ciągu tygodnia obniżyły się odpowiednio o 2 proc. oraz o 3 proc. Spadki cen w wymienionych krajach trwają już drugi tydzień z rzędu. W Holandii cena mięsa spadła pierwszy raz od połowy kwietnia i była o 1,6 proc. niższa tydzień wcześniej. Obniżenie się średniej ceny na rynku unijnym może świadczyć o wzroście podaży surowca na rynku UE.
Polska jest importerem netto zarówno nieprzetworzonego mięsa jak i żywych zwierząt, co w konsekwencji wiąże sytuację na rynku krajowym z tym co dzieje się na rynkach państw, będących największymi eksporterami - głównie Danii i Niemiec. Spadki cen na tych rynkach determinują również sytuację na rynku krajowym, gdzie w tygodniu 07.-13.07 cena kilograma żywca wieprzowego wyniosła 5,47 zł i była o prawie 2 proc. niższa niż tydzień wcześniej.
Z danych GUS wynika, że średnia krajowa cena żywca w czerwcu wyniosła 5,31 zł/kg i była o 6 proc. wyższa niż w maju ale o 4 proc. niższa w stosunku do analogicznego okresu 2013 r. Średnia cena kilograma żywca wieprzowego na rynku krajowym w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. ukształtowała się na poziomie 4,96 zł i była o 6 proc. niższa niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Główną przyczyną różnicy cen było pojawienie się wirusa ASF w Polsce na początku roku i związane z tym znaczne spadki cen w lutym i na początku marca.