Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W UE rozwój produkcji biodiesla jest ważny

5 stycznia 2016
Komitety Copa-Cogeca w  trakcie  debaty na temat europejskich polityk biopaliw i wpływu zmiany użytkowania gruntów na emisje gazów cieplarnianych stwierdziły, że  unijny model obliczania wpływu biodiesla jest wadliwy u podstaw i znacznie różni się od modeli i klasyfikacji stosowanych w USA.
W trakcie obrad grupy robocze Copa-Cogeca szczegółowo omówiły sprawozdania oceniające wpływ zmiany użytkowania gruntów na emisje gazów cieplarnianych w związku z zapotrzebowaniem  na biopaliwa w 2020 r., które zostały zamówione przez KE w Międzynarodowym Instytucie Badawczym Polityki Żywnościowej (IFPRI)1  i Wspólnym Centrum Badawczym (JRC)2.
- To absurdalne, że sprawozdania te  promują ideę, że  biodiesel z rzepaku jest gorszy niż  bioetanol .Nie jest to wspólny pogląd wyrażany na szczeblu międzynarodowym. Wręcz przeciwnie,  uznaje  się,  że  amerykański biodiesel  z  canoli  jest  zaawansowanym  biopaliwem – mówi Gerard Tubery, przewodniczący grupy roboczej Copa – Cogeca ,,Rośliny oleiste i białkowe’’.
Zdaniem Pekki  Pesonena, sekretarza generalnego Copa – Cogeca   biopaliwa przynoszą wiele korzyści takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz tworzą miejsca pracy na obszarach wiejskich.
Jak zaznacza Pesonen można je produkować w UE w sposób zrównoważony, nie ponosząc odpowiedzialności za pośrednią zmianę użytkowania gruntów. Zwiększona produkcja biopaliw w UE ogranicza ponadto presję wykorzystania gruntów w państwach spoza UE i pomaga w zwalczaniu wylesiania lasów tropikalnych.  
W ocenie Copa – Cogeca  rozwój produkcji biodiesla jest ważny, ponieważ rzepak może być równocześnie wykorzystywany w produkcji biodiesla jak i tanich pasz dla zwierząt. Jedynie część upraw roślin oleistych, zbóż i buraków cukrowych wykorzystywanych do produkcji biopaliw jest faktycznie przekształcana na energię. Większość z nich pozostaje w sektorze pasz. Jedynie 6-8 milionów ton oleju rzepakowego przerabia się na biodiesel, podczas gdy światowa podaż olejów i tłuszczy roślinnych wynosi 160 mt.
 - Dlatego też nie można dopuścić do użycia tych sprawozdań w ocenie skutków opcji politycznych wniosków ustawodawczych UE w sprawie pośredniej zmiany użytkowania gruntów związanej z biopaliwami w 2012 r., podsumował Pekka Pesonen.  

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę