Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W tym roku PKB Polski wzrośnie o blisko 1,5 proc.

5 stycznia 2016
Inflacja może w tym roku wynieść ok. 2,3 proc., a dynamika wzrostu PKB ukształtuje się na poziomie około 1,5 proc. - wynika z opublikowanej w piątek Ankiety Makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego.
W badaniu - jak wskazał NBP - udział wzięli analitycy sektora finansowego, przedstawiciele placówek naukowych, jak również eksperci organizacji pracowników i pracodawców. "Ankieta jest przeprowadzana cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, we wrześniu i w grudniu. Badanie odbywa się w ostatnich dwóch tygodniach tych miesięcy" - wyjaśniono w komentarzu.
Dodano, że wyniki ostatniej ankiety wskazują na istotne zmiany ocen przebiegu procesów makroekonomicznych w przyszłości. "W szczególności silnemu obniżeniu uległy prognozy dynamiki PKB w latach 2013-2014 oraz inflacji CPI w 2013 r. Analitycy przewidują też silniejsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy" - napisano.
W efekcie ankietowani eksperci spodziewają się większego poluzowania polityki pieniężnej NBP, "niż wynikałoby to z prognoz deklarowanych w poprzedniej rundzie prognostycznej".
W komentarzu czytamy, że prognoza inflacji na 2013 r. uległa wyraźnemu zmniejszeniu i wynosi obecnie ok. 2,3 proc. "W kolejnym roku inflacja pozostanie w pobliżu celu inflacyjnego NBP, kształtując się na poziomie ok. 2,7 proc. średniorocznie" - dodano.
Podkreślono jednak, że część ekspertów nie wyklucza możliwości realizacji scenariuszy prowadzących do odmiennego przebiegu procesów inflacyjnych. "50-procentowe przedziały prawdopodobieństwa inflacji w 2013 r. i 2014 r. wyniosły odpowiednio 1,9-2,8 proc. oraz 2,0-3,4 proc. Niemniej jednak prawdopodobieństwo, że w latach 2013-2014 inflacja ukształtuje się w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP - wynoszące odpowiednio ok. 81 proc. i 67 proc. - jest nadal istotnie wyższe niż prawdopodobieństwo wartości spoza tego przedziału" - napisano.
Ankietowani ocenili, że czynnikami ograniczającymi inflację w latach 2013-2014 będą: osłabiony popyt i pogorszenie się sytuacji na rynku pracy oraz stopniowa aprecjacja kursu walutowego.
"Z drugiej strony w kilku komentarzach progności wskazali czynniki ryzyka wyższej inflacji, takie jak: kształtowanie się cen surowców rolnych na świecie, wejście w życie pakietu energetyczno-klimatycznego, podwyżki cen regulowanych na poziomie samorządów oraz wygasanie obniżki akcyzy UE na gaz" - napisano.

W komentarzu do ankiety podkreślono, że prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce uległy dalszemu obniżeniu, głównie za sprawą zmniejszenia prognoz dynamiki PKB w strefie euro. "Zgodnie z wynikami +Ankiety Makroekonomicznej NBP+ dynamika PKB w 2013 r. wyniesie ok. 1,5 proc., przy czym z prawdopodobieństwem 50 proc. tempo wzrostu PKB nie wyjdzie poza przedział 1,0-2,0 proc. W 2014 r. przewidywane jest przyspieszenie dynamiki PKB do ok. 2,6 proc., jednak 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa jest dość szeroki (2,0-3,3 proc.)" - napisano.
Podkreślono, że niektórzy ankietowani zwracają uwagę na dużą niepewność odnośnie tempa wzrostu w strefie euro oraz stopnia odporności gospodarki niemieckiej na dekoniunkturę w strefie euro.
"Pojawiły się też sugestie, że źródłem niepewności przy ocenie dynamiki wzrostu PKB w Polsce może być kształtowanie się kursu walutowego. Z jednej strony deprecjacja kursu złotego mogłaby odegrać rolę amortyzatora negatywnego zewnętrznego wstrząsu popytowego, z drugiej zaś strony ewentualna aprecjacja złotego, będąca wynikiem zmiany postrzegania ryzyka inwestycyjnego Polski, mogłaby zwiększyć skalę spowolnienia" - dodano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę