W maju zanotowano 78 upadłości, czyli o 30 proc. więcej niż rok temu o tej porze. Mimo to, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych przewiduje, że w 2014 r. upadnie o 11,2 proc. mniej przedsiębiorstw niż w roku ubiegłym.
W informacji przekazanej we wtorek PAP KUKE podaje, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2013 r. - maj 2014 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 845 przedsiębiorstw.
Korporacja prognozuje, że w całym 2014 r. liczba upadłości spadnie poniżej 800 i wyniesie około 787 wszystkich przedsiębiorstw (11,2 proc. mniej niż w 2013 roku). W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2013 r. - maj 2014 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 845 przedsiębiorstw.
Pierwsze miejsce wśród branż o największym natężeniu upadłości zajmuje branża budowlana. Na drugim miejscu znajdują się producenci maszyn i urządzeń.
"Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa dotrwały do końca bessy, spowodowanej wstrzymaniem przez inne firmy inwestycji w park maszynowy. Ostatnie wyniki PKB jasno pokazują, iż inwestycje ruszyły z wielką dynamiką, więc to co teraz możemy obserwować, jest echem wydarzeń sprzed roku" - czytamy we wtorkowym komunikacie KUKE.
W ostatnim czasie wzrost natężenia upadłości odnotowuje też branża związana z magazynowaniem i działalnością pocztową. To efekt spadku zamówień oraz zmniejszonego obrotu gospodarczego w poprzednim okresie, co za tym idzie spadku zapotrzebowania na usługi logistyczne. Eksperci spodziewają się, że przypadku dalszego wzrostu dynamiki PKB w naszym kraju, problemy tej branży będą należeć do przeszłości.
Przed rokiem, w maju 2013 r. największe natężenie upadłości notowano w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, budownictwie, produkcji mebli oraz produkcji wyrobów z papieru. W maju 2014 r. zerowe natężenie upadłości wystąpiło wśród firm z branży farmaceutycznej, związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej oraz górnictwie i wydobyciu piasku.
W zestawieniu z majem 2013 r. istotny spadek natężenia upadłości widoczny był m.in. w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, górnictwie i wydobyciu piasku, produkcji wyrobów z papieru, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz branży meblarskiej.
KUKE przewiduje, że przy podwyższeniu tempa wzrostu PKB do 3,3 proc. oraz wzroście wskaźnika rentowności obrotu netto przedsiębiorstw do 4,5 proc., w tym roku upadnie około 185 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 8,4 proc. mniej w stosunku do 2013 roku (202 upadki).
Z kolei w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończą działalność 602 spółki prawa handlowego (w 2013 r. roku 684 upadki), co stanowi spadek o 12,0 proc.
8915381
1