Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W tym roku mniej firm ogłosi upadłość

3 grudnia 2015
W maju zanotowano 78 upadłości, czyli o 30 proc. więcej niż rok temu o tej porze. Mimo to, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych przewiduje, że w 2014 r. upadnie o 11,2 proc. mniej przedsiębiorstw niż w roku ubiegłym.

W informacji przekazanej we wtorek PAP KUKE podaje, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2013 r. - maj 2014 r.) na skutek niewypłacalności działalność gospodarczą zakończyło 845 przedsiębiorstw.
Korporacja prognozuje, że w całym 2014 r. liczba upadłości spadnie poniżej 800 i wyniesie około 787 wszystkich przedsiębiorstw (11,2 proc. mniej niż w 2013 roku). W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy (kwiecień 2013 r. - maj 2014 r.) na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 845 przedsiębiorstw.
Pierwsze miejsce wśród branż o największym natężeniu upadłości zajmuje branża budowlana. Na drugim miejscu znajdują się producenci maszyn i urządzeń.
"Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa dotrwały do końca bessy, spowodowanej wstrzymaniem przez inne firmy inwestycji w park maszynowy. Ostatnie wyniki PKB jasno pokazują, iż inwestycje ruszyły z wielką dynamiką, więc to co teraz możemy obserwować, jest echem wydarzeń sprzed roku" - czytamy we wtorkowym komunikacie KUKE.
W ostatnim czasie wzrost natężenia upadłości odnotowuje też branża związana z magazynowaniem i działalnością pocztową. To efekt spadku zamówień oraz zmniejszonego obrotu gospodarczego w poprzednim okresie, co za tym idzie spadku zapotrzebowania na usługi logistyczne. Eksperci spodziewają się, że przypadku dalszego wzrostu dynamiki PKB w naszym kraju, problemy tej branży będą należeć do przeszłości.
Przed rokiem, w maju 2013 r. największe natężenie upadłości notowano w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, budownictwie, produkcji mebli oraz produkcji wyrobów z papieru. W maju 2014 r. zerowe natężenie upadłości wystąpiło wśród firm z branży farmaceutycznej, związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej oraz górnictwie i wydobyciu piasku.
W zestawieniu z majem 2013 r. istotny spadek natężenia upadłości widoczny był m.in. w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, górnictwie i wydobyciu piasku, produkcji wyrobów z papieru, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz branży meblarskiej.
KUKE przewiduje, że przy podwyższeniu tempa wzrostu PKB do 3,3 proc. oraz wzroście wskaźnika rentowności obrotu netto przedsiębiorstw do 4,5 proc., w tym roku upadnie około 185 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 8,4 proc. mniej w stosunku do 2013 roku (202 upadki).
Z kolei w drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończą działalność 602 spółki prawa handlowego (w 2013 r. roku 684 upadki), co stanowi spadek o 12,0 proc.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę