MERCOSUR1
TSW_XV_2025

W trosce o oziminy

5 stycznia 2016
Zdrowotność roślin jest istotnym elementem produkcji i przyczynia się do osiągnięcia zadowalającego plonu. Dlatego już od wczesnej wiosny należy zadbać o zapewnienie jak najlepszych warunków rozwoju gatunkom uprawnym. W osiągnięciu tego celu niebagatelne znaczenie mają wczesne zabiegi fungicydowe (zabieg czyszczący oraz zabieg w terminie T0), które przygotowują do dalszej ochrony plantacje zbóż ozimych i rzepaku.

Jesienna susza, wysoka temperatura w grudniu i styczniu, kolejno krótkotrwałe mrozy i niewielka okrywa śnieżna oraz silne wiatry, a potem znowu ocieplenie i susza mogły przyczynić się do osłabienia kondycji roślin uprawnych – zbóż ozimych i rzepaku, z drugiej zaś strony dla patogenów, w tym sprawców chorób grzybowych były to idealne warunki rozwoju. Dlatego prowadząc lustracje szczególną uwagę należy zwrócić na objawy chorób złego zimowania: pleśni śniegowej, pałecznicy traw, fuzariozy podstawy źdźbła, fuzariozy liści, łamliwości źdźbła w uprawie zbóż oraz szarej pleśni i zgnilizny w uprawie rzepaku. Mogą również pojawić się objawy mączniaka prawdziwego w zbożach ozimych a także czerni krzyżowych,w uprawie rzepaku.
Jeżeli w wyniku kontroli stwierdzimy obecność powyższych patogenów na plantacji warto zdecydować się na wykonanie wczesnego zabiegu fungicydowego. W opinii naukowców i praktyków preparatami dobrze nadającymi się do tego zabiegu są środki zawierające jako substancję aktywną tiofanat metylowy lub karbendazym.

Podejmując decyzję o wyborze środka dobrze jest wziąć pod uwagę kilka cech. Po pierwsze powinien być to fungicyd o możliwie szerokim spektrum zwalczanych chorób. Ze względu na termin zabiegu - wczesna wiosna – warto wybrać produkt, który działa również w niższych temperaturach. Kompleksowe działanie produktu w odniesieniu do patogenów – zapobiegawcze, interwencyjne i wyniszczające – jest również dużym atutem.

Preparatem spełniającym powyższe kryteria, polecanym do wykonywania pierwszych zabiegów fungicydowych w uprawie ozimin, jest  Topsin M 500 SC zawierający jako substancją czynną tiofanat metylowy. Tiofanat należący do grupy związków benzimidazolowych charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością grzybobójczą i wszechstronnością działania. Jak powszechnie wiadomo związki benzimidazolowe użyte w okresie inkubacji hamują zarodnikowanie grzybów.

Zgodnie z etykietą rejestracyjną Topsin M 500 SC można stosować do zwalczania patogenów powodujących omawiane choroby, tj. łamliwość źdźbła, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła oraz mączniaka prawdziwego w uprawie wszystkich gatunków zbóż.

Środek stosuje się w dawce 1,4 l/ha od początku fazy strzelania w źdźbło do fazy pierwszego kolanka.
Prowadzone przez producenta badania potwierdzają również skuteczność zabiegu czyszczącego wykonywanego przy zastosowaniu Topsinu na plantacjach rzepaku ozimego, w dawce 1,2 l/ha. Powyższe zastosowanie jest w trakcie procesu rejestracji.



POWIĄZANE

W dniach 10-14 marca 2025 r. w mieście Não-Me-Toque w stanie Rio Grande do Sul w...

Dzisiaj rano opublikowane zostały dane dotyczące handlu zagranicznego w Chinach....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę