24 stycznia w Białymstoku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradować będzie m.in. na temat referendum w sprawie zachowania obecnych rozwiązań w kwestii wieku emerytalnego - poinformował w poniedziałek przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.
Solidarność od połowy grudnia 2011 r. zbiera podpisy w sprawie referendum na temat wieku emerytalnego. Związkowcy chcą by wnioskiem tym zajął się Sejm. By tak się stało, pod inicjatywą muszą zebrać 500 tys. podpisów. Akcja jest efektem zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że wiek emerytalny ma być wydłużony do 67. roku życia.
Pod koniec tego tygodnia powinno być wiadomo, ile podpisów zebrano dotychczas w całym kraju. Jak poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej Solidarności w Białymstoku, w województwie podlaskim do tej pory zebrano około 6 tys. podpisów. Akcja jednak dopiero na dobre się zaczyna. Jak powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Podlaskiem Józef Mozolewski, zbiórka będzie prowadzona w zakładach pracy, głównie tych, gdzie działają związkowcy z "S". Dodał, że akcję wspierają związek zawodowy "Forum" oraz OPZZ. Zbiórka podpisów ma się zakończyć do końca stycznia.
Związkowcy proponują, by Polacy odpowiadali w referendum na pytanie: "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?"
Akcję promują ulotki i plakaty, na których są informacje, gdzie można składać podpisy z poparciem wniosku, a także emerytalne propozycje Solidarności.
Decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych Komisja Krajowa Solidarności podjęła 15 grudnia. Odpowiednią uchwałę w tej sprawie podlaska Solidarność podjęła w poniedziałek.
Związkowcy z "S" argumentują, że takich istotnych zmian jak wiek emerytalny nie wolno wprowadzać bez konsultacji społecznych, a premier - ich zdaniem - przedstawił zapowiedź bez uprzedzenia. Mozolewski mówił, że sprawa powinna być przedmiotem obrad Komisji Trójstronnej, bo "postawi na głowie" sytuację życiową bardzo wielu osób.
"Możliwość przechodzenia na emeryturę mężczyzn w wieku 65 lat i kobiet w wieku 60 lat jest dla milionów Polaków częścią zaplanowanej od dawna strategii życiowej. Wiążą się z nią plany osobiste i rodzinne. Podnoszenie wieku emerytalnego pogorszy i tak trudną sytuację ludzi młodych, ludzi już dziś krzywdzonych poprzez niestabilne formy zatrudnienia" - głosi stanowisko podlaskiej Solidarności.
Związkowcy proponują inne rozwiązania, skuteczniejsze ich zdaniem, niż podnoszenie wieku emerytalnego, m.in.: zrównanie składki emerytalno-rentowej pobieranej w przypadku różnych form zatrudnienia czy też prowadzenia działalności gospodarczej; "odpowiednie", jak to określają, tempo wzrostu wynagrodzeń; wprowadzenie regulacji poprawiających stabilność zatrudnienia.
Obrady Komisji Krajowej Solidarności w Podlaskiem będą dwudniowe. 24 stycznia w Białymstoku obrady będą poświęcone tematyce społeczno-gospodarczej. Natomiast 25 stycznia w Suchowoli (rodzinnej parafii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki), w miejscowym liceum odbędzie się uroczystość wręczenia matce ks. Jerzego - Mariannie Popiełuszko tytułu "Człowieka Roku 2011", przyznanego jej przez "Tygodnik Solidarność" - poinformował Mozolewski.
9095034
1