Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W stronę biopaliw

4 stycznia 2007

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. opracowała „Plan Strategiczny Krajowej Spółki Cukrowej S.A. na lata 2006-2008”. Zakłada on głównie dokończenie procesu koncentracji produkcji, aby obniżyć jednostkowe koszty produkcji, dokończenie rozpoczętego programu inwestycyjnego w cukrowniach uznanych za docelowe, tworzenie na dużą skalę alternatywnych miejsc pracy w cukrowniach wygaszanych, prowadzenie efektywnej działalności gospodarczej.

Dla złagodzenia społeczno-ekonomicznych skutków restrukturyzacji KSC planuje wdrażanie następujących działań osłonowych składających się na „Społeczny Plan Restrukturyzacji KSC S.A. na lata 2006-2008”: Program Dobrowolnych Odejść, Program Adaptacji Zawodowej, Program Świadczeń Relokacyjnych, Program Osłon Socjalnych. Dodatkowo Spółka zamierza wdrożyć m.in. Program Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Program Gwarantowanej Pracy i Płacy. Ponadto w ramach produkcji alternatywnych Polski Cukier prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie uruchomienia produkcji biopaliw. Polski Cukier zgodnie z przyjętym przez zarząd KSC Programem Restrukturyzacyjnym może na ten cel w latach 2006 – 2008 przeznaczyć 100 milionów złotych. W planach przewidziane jest zarówno uruchomienie produkcji bioetanolu jak i biodiesla. Jednak w związku z posiadaniem własnej bazy surowcowej KSC priorytetowo traktuje produkcje bioetanolu.

Jak udało się nam dowiedzieć w wariancie maksymalnym Polski Cukier zakłada uruchomienie dwóch instalacji do produkcji bioetanolu ( regionie lubelski i region kujawski) Skalę produkcyjną pojedynczej inwestycji szacuje się na około 125 mln litrów rocznie . Ponadto planuje również dwóch instalacji do produkcji biodesla ( jedna w regionie zachodnio – pomorskim oraz jedna w regionie kujawsko – pomorskim). Roczna produkcja pojedynczej instalacji – około 100 tysięcy ton.

Koszt uruchomienia jednej instalacji wynosi około 270 mln złotych w przypadku bioetanolu oraz około 140 mln zł w przypadku biodesla. W związku z tym , ze KSC nie może sfinansować tych przedsięwzięć samodzielnie zrobi to z odpowiednio wyłonionymi inwestorami zewnętrznymi.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę