Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

W sprawie zarysu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020

12 sierpnia 2013
Rada Programowa Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej  przyjęła stanowisko odnoszące się do zarysu PROW na lata 2014-2020, które zostało zaproponowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem Rady Programowej najważniejsze jest, aby w nowym PROW przede wszystkim dążyć do wdrożeniach takich działań, które przyczynią się do wzrostu konkurencyjności rolnictwa, zmniejszenia dysparytetu dochodów między rolnictwem i innymi działami gospodarki, wyrównania poziomu życia między miastem a wsią oraz zapewnienia suwerenności żywnościowej przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa konsumentom.
Poniżej prezentujemy treść tego  stanowiska


 Stanowisko Rady Programowej Fundacji EFRWP w sprawie kształtu
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020

Jest naturalnym oczekiwanie, że kolejny okres programowania znacząco przybliży nas do osiągnięcia tak ważnych celów jak: wysoka konkurencyjność rolnictwa, wyraźne zmniejszenie dysparytetu dochodów między rolnictwem i innymi działami gospodarki, wyrównanie poziomu życia między miastem a wsią, zapewnienie suwerenności żywnościowej przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa konsumentom. Niestety, na podstawie przedstawionej przez MRIRW propozycji nowego PROW trudno stwierdzić na ile realne są szanse przybliżenia się do tych celów.
Największym jej mankamentem wydaje się być kontynuacja filozofii swoistego beztroskiego wydatkowania środków, czego przejawem jest chęć utrzymania działań, które angażując sporą część budżetu, nie przynoszą żadnej lub prawie żadnej wartości dodanej polskiej wsi, poza prostym transferem pieniędzy (np. ONW).
Zmiany zachodzące w Unii Europejskiej, będące efektem obecnej sytuacji gospodarczej, mogą doprowadzić do znaczącego ograniczenia nakładów na WPR w przyszłości. Lata 2014-2020 będą być może ostatnimi latami WPR w takim kształcie. Istotne jest zatem, aby najbliższe 7 lat wykorzystać na intensyfikację niezbędnych przemian w rolnictwie i na polskiej wsi. Konieczna jest taka reorientacja Programu aby tworzył on możliwość integrowania na obszarach wiejskich różnych form wsparcia i różnych form aktywności. Niezbędne jest też uproszczenie nadmiernie zbiurokratyzowanych procedur.
Rada Programowa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wnikliwe przeanalizowanie dotychczasowych doświadczeń, związanych z wdrażaniem PROW i wyraźne określenie, ograniczonych ilościowo, priorytetów, na których realizacji nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich powinien być skoncentrowany. Za szczególnie istotne uważamy następujące kwestie:
- Tworzenie pozarolniczych miejsc pracy na wsi,
-  Kontynuację wsparcia dla procesów modernizacji gospodarstw rolnych w tym w szczególności gospodarstw hodowlanych,
- Wsparcie rozwiązań innowacyjnych w sektorze rolno-spożywczym,
- Wdrożenie nowoczesnych instrumentów zarządzania ryzykiem w rolnictwie,
- Propagowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii (w tym poprzez wsparcie innowacji),
- Zagwarantowanie większego współuczestnictwa społeczności lokalnych w procesach rozwoju obszarów wiejskich między innymi poprzez zwiększenie środków na małe projekty w ramach inicjatywy LEADER i efektywne wdrożenie działania „rozwój kierowany przez lokalną społeczność”.

Skoncentrowaniu PROW na działaniach o charakterze prorozwojowym, a nie socjalnym, nie może towarzyszyć dalsze zmniejszanie środków na ten cel. Ewentualne przesunięcie pieniędzy z PROW na I filar WPR, byłoby posunięciem, które - nie podnosząc znacząco poziomu płatności - oznaczałoby ograniczenie możliwości modernizacyjnych, szczególnie dla średnich gospodarstw, posiadających potencjał rozwoju. Z równym niepokojem odbieramy propozycje włączenia do PROW instrumentów o charakterze socjalnym, skierowanych do małych gospodarstw. Oczekujemy, że większy nacisk zostanie położony na stworzenie możliwości szerszego korzystania przez te podmioty z instrumentów aktywnych, tworzących dodatkowe możliwości zarobkowania.

POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę