Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie współpracy

4 kwietnia 2006

W gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 4 kwietnia odbędzie się debatę konsultacyjną w sprawie współpracy związków i organizacji społeczno - zawodowych sektora rolno-spożywczego. Organizatorem spotkania jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.

Przedmiotem debaty, w której udział wezmą przedstawiciele wszystkich działających na terenie naszego kraju organizacji rolniczych będą zagadnienia związane ze współpracą resortu rolnictwa i jego agend z ww. partnerami społecznymi a przede wszystkim możliwości i zakres wsparcia ich działań oraz funkcjonowania w organizacjach ponadnarodowych. Resort rolnictwa opracował trzy propozycje dotyczące regulacji zasad i zakresu pomocy polskim organizacjom związkowym i społecznym działającym przy Unii Europejskiej

Pierwszy wariant przewiduje dodatkowe zadanie dla Krajowej Rady Izb Rolniczych, którym  będzie wsparcie rolniczych organizacji związkowych działających na rzecz rolnictwa, będących członkami organizacji międzynarodowych. Warunkiem udzielenia przez Krajową Radę Izb Rolniczych wsparcia finansowego będzie reprezentowanie przez ogólnokrajowe organizacje rolnicze i związki zawodowe wspólnego stanowiska na forum międzynarodowym. Udzielenie przez Krajową Radę Izb Rolniczych wsparcia finansowego następować będzie na podstawie porozumienia zawartego między Krajową Radą Izb Rolniczych a organizacjami i związkami rolniczymi.

Na realizację omawianego zadania Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie otrzymywać dotację celową z budżetu państwa. Wariant II przewiduje odpis w wysokości 1 zł od hektara przeliczeniowego od uzyskanych przez samorząd terytorialny wpływów z tytułu podatku rolnego Celem przedkładanej propozycji byłoby wsparcie organizacji społeczno-zawodowych i związków zawodowych rolników  w postaci odpisu w wysokości 1 zł  od hektara przeliczeniowego od uzyskiwanych wpływów z tytułu podatku rolnego z przeznaczeniem na realizację zadań statutowych związanych z funkcjonowaniem tych organizacji i związków w organizacjach międzynarodowych. Zadanie miałoby być realizowane przez samorząd terytorialny, a rolnik „swoją złotówkę” deklarowałby na wybraną przez siebie organizację.

Natomiast wariant III przewiduje utworzenie Polskiej Rady Rolnej będącej ogólnokrajowym przedstawicielstwem rolników (organizacji rolniczych). Polska Rada Rolna będzie posiadać osobowość prawną. W skład Polskiej Rady Rolnej będą wchodzić przedstawiciele związków zawodowych i organizacji społeczno-zawodowych rolników o ogólnokrajowym charakterze.
Liczba przedstawicieli organizacji wchodzących w skład Rady będzie ustalana w zależności od liczby członków wchodzących w skład poszczególnych organizacji. 

Do zadań Polskiej Rady Rolnej należałoby miedzy innymi opracowywanie wspólnych stanowisk Rady w sprawach dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, reprezentowanie wspólnych stanowisk Rady na forum organizacji międzynarodowych, reprezentowanie Rady przed organami Unii Europejskiej,  udzielanie pomocy członkom Rady w wykonywaniu ich zadań ustawowych i statutowych, koordynacja współpracy członków Rady z Sejmem, Senatem, organami administracji rządowej oraz organami samorządu terytorialnego oraz przedstawianie właściwym organom wniosków w sprawie sytuacji w rolnictwie oraz inicjatyw w zakresie regulacji prawnych i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych oraz założeń i programów polityki rolnej.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę