Utrzymanie nakładów na wieś i rolnictwo co najmniej na obecnym poziomie, wynoszącym 38 procent wielkości unijnego budżetu, to jeden z polskich priorytetów w dyskusji nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Inne, to zrównanie dopłat bezpośrednich przyznawanych rolnikom ze "starych" i "nowych" krajów członkowskich - podaje IAR.
Mówiono o tym podczas konferencji zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.Profesor Stanisław Stańko z SGGW, uważa, że postulatu o wyrównywaniu dopłat nie uda się całkiem zrealizować jednak wyraża nadzieję na zmniejszenie się dysproporcji.
Dyskusje nad wysokością dopłat trwają. Jak podaje IAR, w opinii wiceministra rolnictwa Mariana Zalewskiego, nic nie jest jeszcze przesądzone. Ostateczne decyzje mają zapadać za rok. Polska będzie wtedy przewodziła Unii , co zdaniem ministra Zalewskiego, może nam pomóc w wynegocjowaniu korzystnych rozwiązań, dotyczących wyrównywania dopłat i utrzymaniu dużych kwot na realizacje Wspólnej Polityki Rolnej.