Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie uboju rytualnego

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy apel Podlaskiej Izby Rolniczej do Parlamentarzystów w sprawie uboju rytualnego


Zwracamy się do Pań i Panów Posłów z apelem o podjęcie działań mających na celu niezwłoczne rozwiązanie problemów spowodowanych zakazem od 1 stycznia 2013 r. uboju na potrzeby religijne. Uważamy, że ubój rytualny wynika z wielowiekowych zasad religijnych i państwo polskie powinno być tolerancyjne wobec zwyczaju wszystkich religii oraz otwarte na różne propozycje handlu.
Przykładem jest nasze województwo podlaskie, które stanowi przestrzeń styku wielu kultur a tereny województwa zasiedlają społeczeństwa rożnych wyzwań. Czy ubój z ogłuszeniem jest bardziej humanitarny, czy mniej humanitarny? - trudno nam się wypowiadać, bo sam akt uboju jest cierpieniem zwierzęcia. Wiemy natomiast, że jako rolnicy mamy odwieczną tradycję dbania o zwierzęta i jesteśmy przodującym krajem w zakresie ochrony zwierząt. Od nas rolników oczekuje się produkcji bezpiecznej, zdrowej i coraz tańszej żywności, a z drugiej strony, stawia nam się wyższe wymagania i bardziej zaostrzone normy. Projekt ustawy o ochronie zwierząt, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pewnością nie jest doskonały i wymaga dalszych prac ale dostrzega interes rolników i rolnictwa. Dla naszego środowiska rolniczego istotne jest, aby w dobie ogólnoeuropejskiego kryzysu wypracować rozwiązanie takie, które pozwoli na dalsze utrzymanie rynku odbiorców, bazujących na produktach rodzimej hodowli. Jesteśmy nielicznym krajem w Unii Europejskiej w którym istnieje zakaz uboju rytualnego.
Od 1 stycznia 2013 r. kiedy został zatrzymany ubój rytualny, cena żywca wołowego spadła o około 2 - 3 zł za 1 kg, tym samym zachwiana została opłacalność tego kierunku produkcji. Dalsze utrzymanie zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi niewątpliwie pociągnie dalszą likwidację stanowisk pracy, zarówno w rolnictwie, jak i przetwórstwie mięsnym. Ponadto zakaz ten spowoduje dalsze ekonomiczne osłabienie gospodarstw rolnych utrzymujących bydło, a na to nie możemy sobie pozwolić. Każdy z nas powinien dołożyć wszelkich starań aby raz zdobyty rynek odbiorców produktów rolniczych nadal utrzymać i dalej rozwijać.
Apelujemy więc do wszystkich Parlamentarzystów o jak najszybsze i rozsądne rozwiązanie powstałego problemu i szybkie przyjecie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt, by polscy rolnicy i przetwórcy nie utracili marki rzetelnych kontrahentów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę