Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie uboju rytualnego

3 grudnia 2015
Prezentujemy interpelacje posła Piotra Walkowskiego ( PSL)  w sprawie pilnej potrzeby zmiany ustawy o ochronie zwierząt w punkcie dotyczącym uboju rytualnego.

Szanowny Panie Premierze!
W odniesieniu do mojej interpelacji poselskiej skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i otrzymanej odpowiedzi przekazanej przez Pana Wicemarszałka Marka Kuchcińskiego pismo SPS-023-12979/13, informuję że dalsze nie załatwienie tej sprawy powoduje, że zbliża się gospodarcza i finansowa katastrofa wielu gospodarstw rolnych i zakładów mięsnych nie tylko w tej części województwa wielkopolskiego. Jako region jesteśmy liderem produkcji zwierzęcej, gdzie wg danych GUS hodowla stanowi 30% całej produkcji w skali kraju. Polska jest jednym z wiodących krajów, gdzie mięso pochodzące z uboju rytualnego eksportujemy do Izraela i krajów muzułmańskich. Brak działań w zakresie zmiany przepisów i utrzymanie zakazu uboju rytualnego to likwidacja wielu gospodarstw rolnych i zakładów mięsnych. Moje zaniepokojenie wzbudziła informacja o zamiarze zwolnienia 500 osób przez Zakłady Mięsne BIERNACKI.
Firma ta rodzimie polska powstała w 1994 roku w małej miejscowości Czeluścin powiat jarociński skąd wywodzą się jej właściciele: dwaj bracia Tomasz i Wojciech Biernaccy Działalność firmy należy rozpatrywać w czterech pionach - Zakłady Mięsne Biernacki Czeluścin ubój i rozbiór trzody chlewnej i bydła, Zakłady Mięsne Biernacki Golina k/Jarocina, chłodnia składowa, Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki Golina k. Jarocina ubojnia zwierząt. Zestawiając wysoką produkcję zwierzęcą w gospodarstwach rolników i funkcjonujący tu ZAKŁAD należy stwierdzić, że sytuacja ta stwarzała dogodne warunki tak dla producentów żywca jak i dla podmiotu skupującego. Działalność Firmy Biernacki to również miejsca pracy dla dużej armii bezrobotnych, gdzie stopa bezrobocia w powiecie jarocińskim wynosi obecnie 15%.
Mając na uwadze zapobieżenie sytuacji, że osoby zatrudnione w Zakładach Mięsnych BIERNACKI jak również w wielu podobnych zakładach stracą pracę zwracam się o spowodowanie zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt polegającej na uchyleniu w art. 34 ust 1 w celu dopuszczenia możliwości uboju zwierząt według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne, pod warunkiem że ma to miejsce w rzeźni.
Powołując się na zgodność przepisu z art. 4 ust 1 i 4 rozporządzenia Rady /WE/ nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009r w sprawie ochrony zwierząt podczas uśmiercania.
W dniu dzisiejszym Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie powiadomił mnie, że Zakłady Mięsne BIERNACKI w związku z trwająca bezczynnością rządu zmuszone są zwolnić blisko 600 pracowników. W skali całego kraju sytuacja ta może spowodować zwiększenie liczby osób pozostających bez pracy o kilka tysięcy. Rolnicy hodowcy bydła i drobiu pytają mnie czy na skutek bezczynności rządu i parlamentu będą objęci programem osłonowym. Zagrożeni zwolnieniem pracownicy pytają czy rząd przygotowuje podobne osłony jak dla pracowników likwidowanych montowni samochodów czy też pracowników PLL LOT.
Zwracam się do Pana Premiera z pytaniem:
- Jak daleko są zaawansowane prace nad zmianą ustawy o ochronie zwierząt i kiedy proponowane rozwiązania zostaną wprowadzone w życie?
- Jakie są w chwili obecnej podejmowane działania związane z sytuacją wielu zakładów mięsnych, aby nie doprowadzić do zahamowania uboju, obniżenia eksportu i zwolnień pracowników?
- Kto poniesie odpowiedzialność za utratę rynków zbytu spowodowaną opieszałością rządu - czy tylko społeczeństwo?

Z szacunkiem
Piotr Walkowski
Poseł na Sejm RP


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę