Poniżej prezentujemy stanowisko zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w sprawie sytuacji na rynku zbóż
Mając na względzie trudną sytuację producentów zbóż w Polsce, zarząd LIR zwraca się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podejmowanie wszelkich możliwych działań stabilizujących rynek zbóż w Polsce.
Co prawda dotychczasowy przebieg pogody jest dość sprzyjający dla uzyskania dobrych plonów, to jednak nawet optymalny układ warunków atmosferycznych nie może zrekompensować oszczędności, jakie rolnicy zastosowali w nakładach na agrotechnikę, szczególnie w zakresie nawożenia i ochrony zbóż.
Działania te powodowane były wyraźnym spadkiem cen zbytu ziarna zbóż w kraju, a także dużej niepewności co do poziomu cen. Z obawy przed utratą płynności finansowej oraz braku pewności, co do przychodów z produkcji zbóż, rolnicy nie podejmowali ryzyka w zakresie rozwoju i inwestycji w poszczególnych gospodarstwach rolnych.
Dlatego z związku z trudną sytuacją producentów zbóż, w tym roku firmy ELEWAR mogłaby wesprzeć działania stabilizujące rynek, bowiem dotychczasowe działania tej firmy nie przynosiły zauważanego przez rolników wsparcia rynku zbóż.
Podobnie jak w poprzednich latach Zarząd LIR apeluje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwrócenie szczególnej uwagi na niebezpieczeństwa związane z importem ziarna zbóż i nasion rzepaku w ramach kontyngentów określanych po cenach poniżej kosztów i nakładów, szczególnie z sąsiadującą z nami Ukrainą.
Obserwujemy, że nawet niewielkie dostawy z tego obszaru skutecznie destabilizują nasz rynek zbożowy i pozycję polskich producentów zbożowych w negocjacjach cenowych.
Położenie geograficzne Polski w bezpośrednim sąsiedztwie z Ukrainą oraz specyfika i zakres produkcji w tym kraju, stawiają naszych producentów w trudnej sytuacji. Wymaga to wsparcia rodzimego rynku przez Rząd. Warto rozważyć wprowadzenie zaostrzonych wymogów jakościowych ziarna zbóż, które niejednokrotnie nie trzymają parametrów Polskiej Normy.
LIR zauważa również kilka problemów związanych z technologiami produkcji zbóż, które wymagają szybkiego rozwiązania:
- W gospodarstwach rolnych gdzie dominuje produkcja zbóż i wykorzystuje się słomę do wzbogacenia gleby w masę organiczną, należy przyspieszyć jej rozkład, co pozwoli lepiej wykorzystać zawarte w niej składniki pokarmowe i podnieść poziom fitosanitarny produkcji ziarna zbóż.
- Zmniejsza się zasobność siarki w polskich glebach, bowiem z danych stacji chemiczno-rolniczych wynika, że ponad 70% polskich gleb charakteryzuje się niską i bardzo niską jej zawartością. Taka sytuacja sprawia, że część azotu nie może być wykorzystana, zgodnie z prawem Liebiga (1 kg siarki w niedoborze może zablokować wykorzystanie 9-15 kg azotu).
- Wprowadzić wsparcie dla gospodarstw do wapnowania gleb, które decyduje o wykorzystaniu składników pokarmowych, a w szczególności ten czynnik decyduje, o jakości produkowanego ziarna.
- Zwiększyć możliwość produkcji biopaliw i gazu z biomasy wykorzystując ten instrument do stabilizacji rynku zbóż, aby uniezależnić się częściowo od importu gazu czy innych paliw.
Robert Jakubiec , prezes Lubelskiej Izby Rolniczej
8940778
1