My rolnicy, członkowie Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej, obradującego w dniach 17-18 czerwca 2008 roku, z głębokim niepokojem przyjmujemy informacje o postępujących stratach w uprawach polowych, jako skutku panującej od dłuższego czasu suszy.
Apelujemy więc do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o jak najpilniejsze podjęcie wszelkich możliwych działań, które powstrzymałyby negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy, takie m.in. jak spadek opłacalności produkcji rolnej, niedobór pasz i żywności na rynku wewnętrznym oraz wzrost cen na płody i produkty rolne.
Liczymy na uproszczenie procedur związanych z szacowaniem wysokości szkód, jakich dokonują gminne komisje klęskowe oraz jak najszybszego dostępu do preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji rolnej z przedłużonym terminem spłaty. Dla gospodarstw najsłabszych ekonomicznie oczekujemy skutecznej pomocy socjalnej.
Spodziewamy się możliwości uzyskania umorzeń podatku rolnego i pełnej rekompensaty powstałych z tego tytułu niedoborów w dochodach samorządu lokalnego z budżetu państwa. Wnioskujemy o natychmiastowe rozwiązania prawne dopuszczające stosowanie tańszych pasz zawierających komponenty modyfikowane genetycznie, obniżenie stawek VAT na materiał siewny, pasze, nawozy i inne środki do produkcji rolnej.
Żądamy pilnego opracowania i wdrożenia krajowego programu przeciwdziałania suszy w rolnictwie, który z jednej strony uwzględniać będzie działania zmierzające do zatrzymania wilgoci w glebie, z drugiej zaś doprowadzi do wyhodowania i wprowadzenia do uprawy odmian roślin odpornych na niedobory wody.
Jesteśmy przekonani, że skuteczność Rządu w powstrzymaniu negatywnych skutków panującej suszy nie tylko uchroni nasze gospodarstwa rolne przed widmem bankructwa, ale także zachowa spokój społeczny na wielkopolskiej wsi.
Stanowisko Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej
w sprawie suszy, jaką stwierdzono w uprawach rolnych województwa wielkopolskiego
9139854
1