W sprawie przyszłości europejskiego sektora ogrodnictwa
5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy wystąpienie eurodeputowanego Czesława Siekierskiego( PSL) na sesji plenarnej w Strasburgu w sprawie przyszłości europejskiego sektora ogrodnictwa
Ogrodnictwo jest sektorem niezwykle ważnym, nie tylko z uwagi na znaczny udział w ogólnej wartości produkcji rolnej w UE (18%), ale również ze względu na aspekt zdrowotny oraz kulturowy. Wielu Europejczyków przykłada szczególną uwagę do bezpieczeństwa oraz jakości spożywanych produktów, chcą również mieć możliwość ich zakupu w sposób możliwie najłatwiejszy.
Ogrodnictwo wydaje się mieć mocne podstawy funkcjonowania i jeszcze mocniejszą rację bytu, choć sektor ten oczywiście nie jest wolny od problemów i ograniczeń, jak obniżająca się rentowność prowadzenia gospodarstw. Wobec wzrastających kosztów po stornie drobnych producentów, zagrożona jest nie tylko baza podażowa produktów świeżych oraz spadek jej udziału w rynku europejskim, ale również specyficzny model życia i cała oparta na nim tradycja oraz organizacja społeczna. Wpływ na tę sytuację mają czynniki, których źródła leżą również w mechanizmach rynkowych i związane są coraz mniejszą liczbą detalistów kontrolujących sprzedaż. W wielu państwach członkowskich UE spada baza podażowa produktów świeżych na rzecz importu a kryzys doprowadził dodatkowo do spadku konsumpcji.
Ponadto, w obrębie łańcuchów dostaw panuje niepewność, sprawiająca, że drobni producenci i hodowcy wstrzymują się, lub znacząco ograniczają, inwestycje. Skutkiem tego spada wydajność produkcji i konkurencyjność w skali światowej. Ustanowienie odpowiednich kodeksów postępowania odnośnie łańcucha dostaw oraz wzmocnienie ram ustawodawczych w każdym państwie członkowskim mogłyby stanowić zachętę dla producentów do rozwoju oraz większej aktywności. Należy zachęcać ich do innowacyjności, podnoszenia swojej konkurencyjności oraz prężnej działalności w ramach organizacji producentów. Sektor ogrodnictwa może dodatkowo wiele zyskać na zastosowaniu dostępnych technologii genetycznych. Istnieje również spory potencjał związany ze stosowaniem rolnictwa precyzyjnego.
Producenci sektora ogrodnictwa nadal rzadko należą do organizacji i zrzeszeń producentów, sformułowanie dostosowanych do ich potrzeb zachęt do skorzystania ze wsparcia biznesowego lub doradztwa, może pomóc im w sformułowaniu planu działania i rozwoju, dzięki czemu nadal będą dostarczać mieszkańcom Europy zdrową i wysoką jakościowo żywność, jednocześnie tworząc własne miejsce pracy i źródło utrzymania.