Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie powodzi w Europie Środkowej

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy  wystąpienie eurodeputowanego Czesława Siekierskiego ( PSL) na Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w sprawie powodzi w Europie Środkowej.
Ostatnie powodzie w Europie Środkowej są kolejnym dowodem na to, że częstotliwość występowania klęsk żywiołowych i katastrof spowodowanych oraz ich dotkliwość, złożoność i rozmiary ich skutków gwałtownie rosną na naszym kontynencie.

Jako główną przyczynę zwiększenia częstotliwości i rozmiarów tych zdarzeń często wskazuje się zmiany klimatyczne zachodzące na świecie. Jest to jednak tylko część prawdy. Istotną rolę w występowaniu dużych powodzi i podtopień odgrywa zła gospodarka wodna w krajach członkowskich, zaniechania inwestycyjne w infrastrukturze wodnej i melioracyjnej, brak odpowiednich zbiorników wodnych i konserwacji urządzeń istniejących. co przejawia się m.in. wieloletnimi brakami i zaniedbaniami w infrastrukturze melioracyjnej. Problemem jest również degradacja gleby wywołana działalnością ludzką, niezrównoważone wylesianie, zalewanie betonem brzegów rzek - to wszystko wpływa na ograniczenie naturalnych zdolności absorpcyjnych gleby i sprzyja powodziom. Duże straty materialne w rezultacie powodzi wynikają przede wszystkim z postępującej urbanizacji i osadnictwa na terenach zalewowych, a więc złego planowania przestrzennego. Niewydolne są również urządzenia wodno-melioracyjne - te duże jak i zwykłe rowy.

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia koordynacja służb na szczeblu międzyregionalnym i międzypaństwowym. Dzięki transgranicznym strategiom zarządzania ryzykiem często udaje się ograniczyć skutki powodzi do minimum. Konieczne są duże nakłady na modernizację i rozbudowę systemów melioracyjnych i zbiorników retencyjnych; współpraca i wspólne inwestycje często wielu państw, które mogłyby być finansowane ze środków unijnych.

Należy więc usprawnić system gospodarki i zarządzania zasobami wodnymi, tak w ujęciu ponadnarodowym jak i na szczeblu krajów i regionów. W tej sprawie należy opracować specjalne programy i plany działania oraz monitoringu ich realizacji.
Czesław Siekierski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę