Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie nieuczciwych praktyk handlowych

3 grudnia 2015
W odpowiedzi na zieloną księgę w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych Komisji Europejskiej, przewodniczący Copa i Cogeca wystosowali 18 kwietnia  apel do komisarza Barnier o podjęcie zdecydowanych działań prowadzących do wdrożenia na szczeblu unijnym przepisów zwalczających nieuczciwe praktyki i nadużycia w łańcuchu dostaw żywności UE.

- W kontekście reformy Wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz cięć w budżecie rolnym, stworzenie prężnie działających rynków, na których mogą odnaleźć się zarówno rolnicy jak i spółdzielnie rolnicze jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Skutki nieuczciwych praktyk i nadużyć są wyraźne. Musimy znaleźć skuteczne i szybkie rozwiązania ograniczające nieuczciwe praktyki handlowe i promujące lepsze funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności. Zielona księga Komisji stwarza okazję do ponownego podkreślenia negatywnych skutków NPH dla sektora oraz stanowi krok w stronę opracowania przepisów. Nieuczciwe praktyki handlowe stanowią zagrożenie dla opłacalnej działalności rolnej. Potrzebujemy wspólnotowych rozwiązań ograniczających NPH, które będą opierać się na przepisach prawa – mówi  Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa.


- Potrzebujemy polityki UE, która umożliwi uczciwe, zrównoważone i przejrzyste funkcjonowanie łańcucha dostaw żywności. Przyczyni się ona do wzrostu i innowacji w łańcuchu rolno-spożywczym, a przez to umożliwi nam zwiększenie naszej konkurencyjności. Niektóre z państw członkowskich już wdrożyły odpowiednie przepisy, lub są w trakcie ich opracowywania, gdyż jak wynika z doświadczeń, samoregulacja nie wystarczy wobec siły kilku dystrybutorów. Copa-Cogeca ponadto zleciła przeprowadzenie ankiety w celu oceny skutków gospodarczych nieuczciwych praktyk i zebrania przykładów, które można wykorzystać w ocenie skutków i opracowywaniu opcji politycznych – dodaje Christian P?es, przewodniczący Cogeca.

Sektor rolno-spożywczy UE odgrywa ważną rolę i może stać się motorem zielonego wzrostu gospodarczego w przyszłości. Aczkolwiek będzie to możliwe tylko jeśli zagwarantujemy uczciwość i przejrzystość. Dlatego też  Copa – Cogeca apeluje do komisarza Barnier i jego kolegów o nieugiętość w tym temacie. Prosimy o uwzględnienie przykładów nieuczciwych praktyk występujących w UE oraz o szybkie przedstawienie wniosków ustawodawczych mających na celu ich ukrócenie.


POWIĄZANE

Prezes IPN Karol Nawrocki oficjalnie został przedstawiony jako kandydat na w wyb...

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę