W sprawie kryzysowej sytuacji na rynku czarnej porzeczki i wiśni
5 stycznia 2016
Czesław Siekierski , przewodniczący Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim wraz z euro deputowanym Jarosławem Kalinowskim wystosował priorytetowe zapytanie do Komisji Europejskiej, w którym wzywa do natychmiastowych i skutecznych działań w celu zażegnania kryzysu na rynku czarnej porzeczki i wiśni w Polsce. Poniżej prezentujemy treść tego pisma.
Z licznych dramatycznych sygnałów, które otrzymujemy od producentów porzeczki czarnej i wiśni w naszym kraju wynika, że w bieżącym sezonie obserwuje się drastyczny spadek cen tych owoców w Polsce. Proponowane obecnie ceny skupu porzeczki czarnej i wiśni w Polsce są kilkakrotnie niższe niż średnia cena w poprzednich latach. Należy również podkreślić, że obecne ceny skupu tych owoców w Polsce nie pokrywają nawet połowy realnych kosztów produkcji, co oznacza, że plantatorzy ponoszą ogromne straty zagrażające ich sytuacji bytowej.
Brak pilnych i skutecznych działań ze strony Komisji Europejskiej, która jako jedyny organ posiada odpowiednie instrumenty w tym zakresie, będzie skutkować ruiną finansową plantatorów i poważną szkodą dla produkcji porzeczki czarnej i wiśni w Polsce. Wydaje się, że aby skutecznie wyeliminować istniejące zakłócenie na rynku konieczne będzie ograniczenie podaży tych owoców, która obecnie znacząco przewyższa popyt ze strony zakładów przetwórczych lub redukcja możliwości produkcyjnych z odpowiednią rekompensatą dla plantatorów za utracone dochody.
W związku ze wspomnianą powyżej kryzysową sytuacją na rynku czarnej porzeczki i wiśni w Polsce zwracamy się z zapytaniem kiedy i w jakiej formie Komisja Europejska wdroży środki zapobiegania zakłóceniom na rynku przewidziane w art. 219 Rozporządzenia Parlamentu i Rady nr 1308/2013, w celu ustabilizowania sytuacji na rynku polskim i ochrony dochodów producentów?