Prezentujemy wystąpienie eurodeptowanego Czesława Siekierskiego (PSL) na sesji plenarnej w Strasburgu w sprawie konkurencyjności europejskiej gospodarki
Konkurencyjność jest kluczowym elementem zapewniającym efektywne funkcjonowanie gospodarki rynkowej. Istnienie konkurencji zapewnia korzyści konsumentom poprzez utrzymywanie niskich cen przy równoczesnym utrzymaniu dobrej jakości. Połączenie tych dwóch czynników motywuje producentów do poszukiwania innowacji, co przyczynia się do rozwoju całej gospodarki. Dlatego też tak ważne są działania Komisji mające na celu utrzymanie konkurencyjności na europejskich rynkach towarów i usług. Przedstawiony komunikat dotyczący działalności Komisji w roku 2011 pokazuje, że działania Komisji dotyczyły priorytetowych problemów i zostały przeprowadzone efektywnie.
Szczególnie istotny był wkład Komisji w regulację sektora finansowego, gdyż jest to sektor, od którego w dużym stopniu zależy działalność firm z innych sektorów. Ważne, że eliminowane są nie tylko objawy, ale i przyczyny problemów i wymagane jest by banki dokonywały zmian w modelach biznesowych. Ratowanie zostało skupione na oddzieleniu nierentownych części działalności od tych, które przynoszą zyski. Banki zostały zachęcone do skupienia się na swojej działalności podstawowej.
Kryzysu i spowolnienie gospodarcze sprawił, że wiele sektorów gospodarki skorzystało z pomocy państwowej. Dlatego istotnym zadaniem Komisji jest monitorowanie, aby walka ze skutkami kryzysu nie skutkowała długookresowymi zakłóceniami konkurencyjności.
Równie ważne są działania Komisji we wspieraniu konkurencyjności na tych rynkach, gdzie istnieje brak równowagi sił. Tak jest w przypadku rynku żywności, gdzie podejmowane są próby wzmocnienia siły przetargowej producentów. Podobnie potrzebne są ingerencje na rynkach, gdzie w wyniku dużych barier wejście nie ma odpowiednich bodźców do obniżania cen. Zwłaszcza dla rozwoju Polski bardzo pomocne jest wsparcie udzielone przez Komisję w promocji zwiększenia konkurencji wśród dostawców szerokopasmowych łączy internetowych.
Komisja poprzez swoje działanie nie tylko pomagała łagodzić szoki i straty, ale także stara się zapobiegać wystąpieniu problemów w przyszłości, poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji Korzyści płynące z działań Komisji nie są ograniczone tylko do obszaru Unii Europejskiej. Z pozytywnych skutków działań Komisji w kwestiach takich jak m.in. działalność konkurencyjność rynków finansowych, agencji ratingowych, czy koncernów farmaceutycznych, korzystają również obywatele państw trzecich.
8882277
1