Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie funduszy promocji

5 stycznia 2016
W dniu 2 czerwca br przedłożone zostało Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi panu Markowi Sawickiemu wspólne stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności w sprawie projektu ustawy o promocji produktów rolno-spożywczych. Organizacje te zaniepokojone są ,  tym, że  przygotowany przez resort rolnictwa i skierowany do międzyresortowych konsultacji    projekt ustawy o  funduszach promocji produktów rolno – spożywczych nie uwzględnia propozycji rolników i przetwórców.
Dziwi i niepokoi ich ten fakt   bowiem w połowie kwietnia bieżącego roku w siedzibie Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkali się przedstawiciele kilkunastu organizacji zrzeszających rolników i przetwórców surowców rolnych  (Krajowa Rada Izb Rolniczych, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Rada Gospodarki Żywnościowej, Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności, Stowarzyszenie Młynarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Związek Polskie Mięso, Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów  Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców Koni) i opracowali wspólne stanowisko w sprawie funduszy promocji, które zostało przesłane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestnicy spotkania  wnioskowali  ,aby do dalszych prac legislacyjnych został skierowany projekt uwzględniający ich  uwagi wypracowane na zasadach konsensusu przez szeroką reprezentacją zainteresowanych organizacji.
Porozumienie podpisane przez przedstawicieli organizacji branżowych i izb rolniczych oraz organizacje zrzeszające przetwórców surowców rolniczych jednoznaczne określiło , iż producenci rolni chcą brać aktywny udział w zarządzaniu funduszami  promocyjnymi i jednocześnie  deklarują chęć płacenia składek na te fundusze. Opublikowany  zaś 21 maja bieżącego roku  na stronie internetowej resortu rolnictwa projekt ustawy o funduszach promocji  wprowadza obowiązek odprowadzania składek przez przetwórców , tym samym pomijając rolników , przez co odbiera  im możliwość  efektywnych działań promocyjnych. Natomiast projekt ustawy o funduszach promocji w aktualnym brzmieniu może ponownie wywołać napięcia i konflikty wśród organizacji przetwórców i organizacji rolniczych.
Dlatego też organizacje rolnicze i przemysłowe , których uwagi nie zostały uwzględnione w projekcie ustawy o promocji wyrażają swój stanowczy sprzeciw wobec przyjętego przez ministerstwo trybu konsultacji społecznych w tej sprawie. Zignorowanie zaproponowanych przez rolników i przetwórców rozwiązań stawia pod znakiem zapytania celowość niniejszej ustawy. Rodzi również pytanie , jakim celom mają służyć zebrane fundusze, skoro głos tych , których one dotyczą jest ignorowany przez ministerstwo.
- Apelujemy  wiec do ministra rolnictwa o wycofanie projektu z konsultacji międzyresortowych i poważne potraktowanie zaproponowanych przez organizacje branżowe i sektorowe rozwiązań. Jako strona społeczna i adresat ustawy jesteśmy  w dalszym ciągu gotowi do rozmów i wypracowania konstruktywnych i akceptowanych przez resort rozwiązań – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę