Podczas wspólnego posiedzenia Senackich Komisji Spraw Unii Europejskiej oraz Rolnictwa i Ochrony Środowiska postanowiono podjąć inicjatywę uchwałodawczą w sprawie jednostronnego zablokowania wwozu na terytorium Federacji Rosyjskiej polskich artykułów rolnych. Połączone komisje przyjęły projekt uchwały, w której Senat apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie skutecznej interwencji w sprawie zniesienia wprowadzonego przez Rosję embarga na import z Polski produktów rolnych.
W projekcie podkreślono, że Polska jest pełnoprawnym członkiem UE, a jednym z filarów funkcjonowania Unii jest Wspólna Polityka Rolna. Jak stwierdzono, przyczyny wprowadzenia embarga zostały usunięte, a mimo to od 8 miesięcy wstrzymany jest handel produktami rolnymi. Zdaniem członków komisji działania Rosji budzą obawy, iż decyzja o wstrzymaniu handlu ma charakter polityczny.
Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 r. zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych.
Zdaniem Jerzego Chróścikowskiego, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska przyjęcie uchwały przez Senat jest celowe., ponieważ embargo utrzymywane jest już za długo 8 miesięcy, a poza tym Unia powinna wreszcie zacząć traktować nas jak pełnoprawnego członka. Nie ma ona na celu działania przeciwko Rosji, ale zaapelowanie do Komisji Europejskiej o pomoc w rozwiązaniu problemu. Jeśli w UE pojawia się problem związany z Polską to Unia mówi, że to problem Polski. A jeśli pojawia się problem jakiegoś innego.