Krajowa Rada Izb Rolniczych popiera stanowisko Rządu Polskiego w sprawie toczącej się obecnie w Parlamencie Europejskim debaty w sprawie określenia zgodności definicji wódki. Stanowisko to zakłada, że określeniem handlowym „wódka” / „vodka” można oznaczać jedynie produkt, do którego wytworzenia dopuszcza się wyłącznie surowce takie jak: zboża, ziemniaki i melasa buraczana. Jednocześnie KRIR zgadza się z opinią Rządu RP, że napoje alkoholowe zawierające spirytus etylowy wyprodukowany z innych niż w/w surowców (np. winogron, bananów czy odpadów przemysłu spożywczego) nie mogą być etykietowane nazwą „wódka” / „vodka”, tak jak proponują niektóre kraje.
- Biorąc pod uwagę zbliżającą się kadencję przewodniczenia Niemiec w UE, jak również przychylną opinię Niemiec w tej sprawie, KRIR wystosował pismo, w którym zawarliśmy powyższą opinię do następujących osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w tym temacie: Posłów Parlamentu Europejskiego: Horsta Schnellhardt, Karla-Heinza Florenz oraz Gerda Sonnleitner – Prezesa Związku Rolników Niemieckich. Ponadto do tej korespondencji dołączyliśmy także pismo P. Rudolfa Schwarzböcka – Prezydenta COPA oraz P. Donala Cashmana – Prezesa COGECA z poparciem naszego wniosku przez COPA/COGECA.
Stanowisko to zostało również zawarte w Komunikacie podpisanym przez przedstawicieli Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Słowackiej Izby Rolniczej i Przemysłu Spożywczego, Węgierskiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas 27 Spotkania Przedstawicieli Izb Rolniczych Krajów Grupy Wyszehradzkiej. Po podjęciu powyższych kroków liczymy na przychylność Posłów Parlamentu Europejskiego w celu określenia tej definicji w wersji jak najkorzystniejszej dla polskich producentów rolnych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.