Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie biopaliw

21 lutego 2007

Z inicjatywy Krajowej Izby Biopaliw odbyło się spotkanie przedstawicieli Izby oraz największych rolniczych związków i organizacji branżowych: Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku w sprawie dokonania analizy skutków wprowadzenia rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W trakcie spotkania zostało przygotowane i oficjalnie podpisane wspólne stanowisko przedstawicieli wymienionych organizacji, w którym sygnatariusze apelują do Rządu RP o pilne podjęcie debaty na temat realizacji założeń Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Sygnatariusze stanowiska apelują , żeby w trybie pilnym realizacją Ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych zajął się rząd, analizując skutki wprowadzenia w życie rozporządzenia Ministra Finansów dnia 22 grudnia 2006 roku w sprawie wysokości ulg w podatku akcyzowym. Zdaniem przedstawicieli największych rolniczych organizacji i związków branżowych oraz Krajowej Izby Biopaliw rząd powinien zwolnic lub zawiesić podatek akcyzowy na biokomponenty produkowane przez rolników na własne potrzeby oraz na biokomponenty wprowadzone do obrotu jako samoistne paliwo, znieść opłatę paliwową od biokompotentów stanowiących samoistne paliwa , jak i ich udziału w biopaliwach ciekłych. Ponadto zmniejszyć wysokość podatku VAT na biokomponenty wprowadzone do obrotu handlowego jako samoistne paliwo z 22 do 7 procent oraz wprowadzić dopłatę w wysokości 0,30 zł do każdego litra estru wprowadzonego na rynek w formie samoistnego paliwa (B- 100).

- Realizacja tych postulatów zapobiegnie bankructwu firm produkujących estry, stworzy możliwość wykorzystania istniejących , krajowych mocy produkcyjnych, które wynoszą około 240 ton oraz otworzy rynek estrów jako samoistnego paliwa sprzedawanego na stacjach paliwowych w formie B – 100. Wprowadzenie do obrotu handlowego biopaliw o różnych proporcjach biokomponentów przy istniejącej uldze akcyzowej jest ekonomicznie nieuzasadnione – mówi Tadeusz Zakrzewski, prezes Krajowej Izby Biopaliw Sygnatariusze stanowiska domagają się od Rządu RP również opracowania w trybie pilnym Wieloletniego Programu Promocji Biopaliw. Jednocześnie deklarując wolę współdziałania na rzecz opracowania tego programu Długoterminowy program powinien obowiązywać od 2008 roku, natomiast jego założenia i harmonogram przedstawiony powinien być do połowy kwietnia bieżącego roku, co dałoby zdaniem sygnatariuszy stanowiska czas uczestnikom poszczególnych rynków na przystosowanie się do nich.


POWIĄZANE

Zakup działki to jeden z najważniejszych kroków na drodze do budowy własnego dom...

Rolnictwo to troska o zdrowe plony, czystą wodę i żyzną glebę. Stosowanie nawozó...

Niemcy coraz mocniej naciskają na jak najszybsze zawarcie umowy o wolnym handlu ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę